środa, 1 lutego 2012

Thick as a Brick 2 - premiera w kwietniu!

Jethro Tull powracają z nowym materiałem! Z okazji czterdziestej rocznicy ukazania się legendarnego koncept albumu „Thick as a Brick” (1972) formacja Iana Andersona zapowiedziała wydanie jego studyjnej kontynuacji. Premiera „Thick as a Brick 2” – już w kwietniu. 


Ian Anderson po latach znów stawia na ambitny koncept, serwując opowieść o dalszych losach Geralda Bostocka – fikcyjnej postaci, która znalazła się na okładce oryginalnego albumu z 1972 r., i zarazem rzekomego autora zawartych na nim tekstów. Wiodącym motywem owego rocznicowego sequela jest spojrzenie na różne możliwe scenariusze, jakie naszemu nad wiek rozwiniętemu uczniakowi [...] mogły przytrafić się w późniejszym życiu. Powołane w tym celu do życia postaci, będące bohaterami poszczególnych utworów i jednocześnie własnymi alter ego, pokazują, jak pełen potencjalnych zawirowań i niespodziewanych zwrotów bywa los człowieka – pisze Anderson w przedmowie do albumu.

Zespół zarejestrował nowy materiał pod koniec ubiegłego roku. Oprócz Andersona w składzie znaleźli się koncertujący z artystą muzycy: Florian Opahle (gitara), David Goodier (bas), Scott Hammond (perkusja) i John O’Hara (instr. klawiszowe). Każdy z nich miał okazję grywać w różnych wcieleniach Tull, szczególnie w tych ostatnich. Całość zmiksował Steven Wilson, odpowiedzialny także na miks 5.1 surround.

Jak tłumaczy lider, „TAAB2” jest w równym stopniu płytą zespołu, co jego solowym dokonaniem, zaś nieobecność Martina Barre’a nie wynika wcale ze złych stosunków między muzykami.

„TAAB2” pojawi się na rynku w dwóch wersjach: podstawowej oraz rozszerzonej. Do tej drugiej dołączona będzie płyta DVD, na której znajdą się m.in. wspomniany miks 5.1 surround, wywiady z muzykami i realizatorami, a także tłumaczenia wszystkich tekstów. Autorem polskiego przekładu jest Łukasz Hernik. Związany z „Lizadrem” dziennikarz muzyczny, anglista i wielbiciel brytyjskiego purnonsensu zapowiada też monografię poświęconą fenomenowi „Thick as a Brick”. Książka ukaże się w 2013 r. w nowej, „longplayowej” serii firmowanej przez GAD Records.


Obecnie zespół przygotowuje się do długo oczekiwanej trasy koncertowej, w ramach której prezentować będzie kompletny materiał z obu krążków (ostatni raz “Thick as a Brick” wykonywano w całości na żywo w 1972 r.). Czy mamy szansę zobaczyć muzyków w Polsce? Tego jeszcze nie wiemy. Wiemy natomiast, że w drugiej połowie roku ukażą się winylowe wcielenia obu „Bricków” (podobnie jak w wypadku „Aqualung” pieczę nad nimi przejmie Steven Wilson), zaś na stronie www.stcleve.com już dziś dostępna jest internetowa wersja fikcyjnego dziennika, w który czterdzieści lat temu owinięto oryginalny krążek. Przy okazji nie zapomnijcie odwiedzić profilu Geralda na Facebooku!

1 komentarz:

  1. Tick as a Brick 2 - premiera w kwietniu! = babol w tytule artykułu

    OdpowiedzUsuń