środa, 18 stycznia 2012

Audycja nr 31 - rok 1970 (IX)

Na początek rzecz najważniejsza. Już od tego tygodnia spotykać się będziemy regularnie co niedzielę od godziny 22.00! Zmiana terminu da nam nie tylko więcej czasu antenowego i ułatwi zapraszanie gości, ale pozwoli tym najbardziej sennym spośród Was być bardziej skupionym na zaPROGowym materiale.

Audycję poświęciliśmy w głównej mierze pierwszemu progresywnemu krążkowi Genesis pt. Trespass. Za PROGiem między innymi prześledziliśmy losy formacji na przełomie lat 1969-1970, przypomnieliśmy totalne fiasko albumu debiutanckiego, motywy jakie skłoniły muzyków do przejścia na drugą artystyczną stronę warty, pierwsze koncerty, dramat jakie przeżył zespół po odejściu Anthonego Phillipsa, angaż w zespole nieocenionego Philla Collinsa... Informacji merytorycznych było naprawdę sporo. Sporo było również muzyki Brytyjczyków. Oprócz trzech kompozycji z Trespass (w tym wyśmienitego The Knife) przesłuchaliśmy utwór, który miał największe szanse na znalezienie się na krążku, ale został przez zespół ostatecznie odrzucony na bok. Mowa tu o Twilight Alehouse, który Genesis wykorzystało parę lat później... Rzecz jasna nie zdążyliśmy poruszyć wszystkich interesujących kwestii dotyczących historii Genesis, ale z tymi będę dzielił się Wami podczas tego tygodnia na blogu.

No ale nie samym Genesis człowiek żyje. Zapoznaliśmy się z zespołem Gracious!, przypomnieliśmy The Moody Blues, lecz naprawdę dużo uwagi poświęciliśmy Pink Floyd. Miało to miejsce z tego względu, że najbardziej znany "tribute band" formacji - The Australian Pink Floyd Show, zagra w najbliższym czasie parę koncertów w naszym kraju, a ja miałem do rozdania dla Was dwa bilety na występ muzyków w Warszawie. Zwyciężczyni wejściówek serdecznie raz jeszcze gratuluję.

Oj działo się wiele... może nawet za wiele! Muzyczna subtelność, delikatność i uduchowienie łączyła się z prawdziwym zawrotem głowy w związku z Waszymi niezwykle licznymi mailami i wypowiedziami. 

A już w niedzielę 22 stycznia sporo elektroniki, ambientu i krautrocka. Między innymi Vangelis, Kraftwerk i Tangerine Dream oraz sporo konkursów! Do usłyszenia.

Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Gracious! - Introduction (Gracious!, 1970)
3. The Moody Blues - Question (A Question of Balance, 1970)
4. Pink Floyd - If (Atom Heart Mother, 1970)
5. Genesis - White Mountaine (Trespass, 1970)
6. Genesis - Stagnation (Trespass, 1970)
7. Genesis - The Knife (Trespass, 1970)
8. Genesis - Twilight Alehouse (I Know What I Like [single], 1970/1973)
9. Pink Floyd - Time (The Dark Side of the Moon, 1973)
10. Zaprogowe outro
pierwsza okładka Paula Whiteheada dla Genesis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz