środa, 4 stycznia 2012

Audycja nr 29 - rok 1970 (VII)

Tak dużo merytorycznych informacji za PROGiem dawno nie mieliśmy... Naprawdę o historii Emerson, Lake & Palmer jak i o poszczególnych członkach formacji można było mówić bez końca. Mimo tego, że czasu na omówienie wszystkich kwestii zabrakło (odrobimy to sobie w roku 1971 wraz z Tarkusem), to z pewnością każdy wyszedł ze sporym bagażem nowych informacji i rzecz jasna poznał (lub przypomniał sobie) jedne z najwybitniejszych i najpiękniejszych kompozycji nie tylko podanej grupy, ale muzyki progresywnej w ogóle.

Zgodnie z zapowiedziami nie zabrakło twórczości The Nice, Atomic Rooster i King Crimson, która pomogła nam w płynniejszym wejściu w artystyczny dorobek omawianej supergrupy oraz dokładnym przeanalizowaniu jej historii i bardzo ciekawych losów. Były i ciekawostki dotyczące utworu Lucky Man, o tym dlaczego Keith Emerson nie chciał Roberta Frippa w zespole czy kontrowersjach związanych z rzekomym przekształceniem ELP w HELP z Jimmim Hendrixem.

Audycję rozpoczęliśmy brytyjskim Aardvark, który podobnie jak Emerson, Lake & Palmer nie wykorzystywał w swojej twórczości gitary elektrycznej, a mimo ciekawie zapowiadającej się kariery rozpadł się po wydaniu zaledwie jednego krążka. Na deser zostawiliśmy sobie polskie formacje: pracujący usilnie nad kolejnym krążkiem Insigne (przedpremierowo usłyszeliśmy jeden utwór z niego pochodzący) oraz projekt Bartosza Szweda o nazwie BartBass, który w roku 2011 wydal album pt. Progressive Life (jedną sztukę albumu rozdaliśmy podczas audycji).

Co za tydzień? East of Eden i jego koronny Snafu oraz najpewniej dawno zapowiadany Van der Graaf Generator.

Do usłyszenia już we wtorek 10 stycznia!

Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Aardvark - Very Nice of You to Call (Aardvark, 1970)
3. Atomic Rooster - Friday 13th (Atomic Rooster, 1970)
4. King Crimson - Cat Food (In the Wake of Poseidon, 1970)
5. The Nice - Five Bridges Suite, part I-IV (Five Bridges, 1970)
6. Emerson, Lake & Palmer - Take a Pebble (Emerson, Lake & Palmer, 1970)
7. Emerson, Lake & Palmer - Knife-Edge (Emerson, Lake & Palmer, 1970)
8. Emerson, Lake & Palmer - Lucky Man (Emerson, Lake & Palmer, 1970)
9. BartBass - She Sang Me Hallelujah (Progressive Life, 2011)
10. Insigne - I'll be Your Shadow (2011)
11. Zaprogowe outro

 okładka docelowo przygotowana dla zespołu Spirit...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz