środa, 30 listopada 2011

Audycja nr 25 - rok 1970 (III)

Nasze dwudzieste piąte spotkanie poświęciliśmy w głównej mierze losom grupy Pink Floyd oraz psychodeli w muzyce progresywnej roku 1970. Omówiliśmy sytuację personalną grupy, w tym opuszczenie zespołu przez dotychczasowego lidera Syda Barretta i jego działalność solową. Wspólnie zastanowiliśmy się nad pewnego rodzaju powolną transformacją muzycznego stylu grupy, jej artystycznym ukierunkowaniem, które można zaobserwować na Atom Heart Mother (w sumie uznaje się ten album jako pierwszy klasyczny w dorobku Pink Floyd) oraz na pierwszym naprawdę wielkim komercyjnym sukcesem formacji. Co prawda pewnego rodzaju numer wywinęła nam kompozycja tytulowa (obowiązkowo proszę to nadrobić samodzielnie!), ale i tak analizę albumu można uznać za zakończoną w zadowalającym stopniu.

Oprócz tego przyjrzeliśmy się węgierskiej, niezwykle znanej grupie Omega, japońskiemu przedstawicielowi muzyki progresywnej, którym okazał się Pan Hiro Yanagida, bardzo płodnej formacji Steamhammer czy niesłusznie zapomnianej, ale wprost fantastycznej formacji Bachdenkel, której los kładł raz za razem kłody pod nogi (magazyn Rolling Stone nadał zespołowi tytuł najlepszej nieznanej brytyjskiej grupy - naprawdę szczególnie warto się mu bliżej przyjrzeć).

Audycję zakończyło przedstawienie niezwykle ciekawej i dość słabo znanej poznańskiej formacji Appleseed, która 6 grudnia rozpoczyna trasę koncertową promującą debiutancki album. Zwycięzcom dwóch wejściówek na warszawski koncert formacji gratuluję (i zazdroszczę) :) Ostatnim utworem za PROGiem była kompozycja grupy Nightwish z albumu Imaginaerum który właśnie tego dnia miała swoją ogólnoświatową premierę.

Zapraszam już za tydzień. Zapowiada się zdecydowanie bardziej eksperymentalna, elektroniczna i krautrockowa audycja!

 Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Syd Barrett - Octopus (The Madcap Laughs, 1970)
3. Syd Barrett - Wined and Dined (Barrett, 1970)
4. Pink Floyd - Summer '68 (Atom Heart Mother, 1970)
5. Pink Floyd - Fat Old Sun (Atom Heart Mother, 1970)
6. Pink Floyd - Atom Heart Mother (Atom Heart Mother, 1970)
7. Bachdenkel - An Appointment With the Master (Lemmings, 1970/1973)
8. Hiro Yanagida - Happy, Sorry (Milk Time, 1970)
9. Omega - Ahol a boldogsagot osztottak (Eiszakai Orszagut, 1970)
10. Steamhammer - Hold That Train (Mountains, 1970)
11. Appleseed - Playground (Night in Digital Metropolis, 2010)
12. Nightwish - Rest Calm (Imaginaerum, 2011)
13. Zaprogowe outro

 być może najsłynniejsza krowa świata - Lulubelle III

1 komentarz:

  1. Być może najsłynniejsza, ale Milka stwarza jej groźną konkurencje :P

    OdpowiedzUsuń