środa, 14 grudnia 2011

Audycja nr 27 - rok 1970 (V)

Zgodnie z zapowiedziami nasze spotkanie było w głównej mierze poświęcone jazzrockowi w muzyce progresywnej. Wspólnie spojrzeliśmy ciekawskim okiem badacza na muzyków o uznanej renomie (Colosseum, Chicago, Davis), jak również na artystów mniej znanych (Demon Fuzz, Audience, Web), na tych bardziej jazzowych niż rockowych (Miles Davis, Nucleus) jak i przeciwnie (Chicago, Colosseum). Głównym punktem naszego spotkania była natomiast analiza niezwykle ważnej dla koniugacji rocka oraz jazzu płyty Milesa Davisa pt. Bitches Brew, gdzie artysta jeszcze szerzej wdrożył muzykę elektryczną w klasyczny jazz. Niestety z braku czasu antenowego (a audycję i tak przedłużyliśmy!) nie udało się nam zmieścić zapowiadanego Van der Graaf Generator... czyżby był to znak, że za PROGiem potrzebuje więcej czasu w ramówce Radia Aktywnego? ;)

Audycję zakończyliśmy konkursem na płytę zespołu Kurde pt. Sekrety Pana Ypto, która niezwykle szybko znalazła swojego właściciela. Do zapoznania się z dorobkiem zespołu serdecznie zachęcam, bo wypełnia on pewnego rodzaju lukę na polskim rynku muzycznym.

Zapraszam serdecznie za tydzień na w pewnym sensie świąteczną audycję. Głównym punktem audycji będzie debiutancki krążek grupy Gentle Giant i właśnie w takich muzycznych klimatach upłynie nam nasze najbliższe spotkanie za PROGiem.

Do usłyszenia!

 Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Demon Fuzz - Disillusioned (Afreaka!, 1970)
3. Colosseum - Lost Angels (The Grass is Greener, 1970)
4. Audience - Raid (Friend's Friend's Friend, 1970)
5. Nucleus - Twisted Song (Elastic Rock, 1970)
6. Chicago -  Ballet for a Girl Buchannon (Chicago,1970)
7. Miles Davis - Spanish Key (Bitches Brew, 1970)
8. Web - Ymphasomniac (I Spider, 1970)
9. Kurde - Dżungla (Sekrety Pana Ypto, 2011)
10. Zaprogowe outro

bardzo poetycka okładka kolejnego kroku Davis ku muzyce elektrycznej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz