poniedziałek, 14 maja 2012

Audycja nr 45 - rok 1971 (II)

Dla wielu temat krautrocka jest zapewne trudny do przełknięcia. Nawet dla 'progresywnych słuchaczy', którzy przecież z samej definicji pasjonują się typowo nieznanymi zespołami, 'trudną muzyką' i ciągle poszukują nowych muzycznych wrażeń, twórczość niemieckiego podziemia lat 70-tych jest obszarem niezbadanym, po który rzadko się sięga. Między innymi z tego powodu audycja temu gatunkowi poświęcona była szczególna. Chyba nie będzie przesadą jeśli stwierdzę, że materiału, którą usłyszeliśmy za PROGiem w dniu wczorajszym, w żadnej innej radiostacji, w żadnej innej audycji znaleźć nie ma nawet najmniejszej możliwości. Dlatego (choć nie tylko dlatego) warto było spędzić niedzielne dwie godziny za PROGiem, mimo w pewnym rodzaju niezrozumiałej, nawet dla progresywnego słuchacza, propozycji muzycznej.

Materiał nawiązujący do krautrocka w roku 1971 podzieliliśmy na dwie części z powodu ogromu niezwykle ciekawego materiału. W dniu wczorajszym uwagę zwróciliśmy szczególnie na Ash Ra Tempel, które stało się prekursorem łączenia muzyki psychodelicznej, rocka oraz elektroniki, stawiając podłoże pod tzw. space rock oraz formacji Can i jego być może najwybitniejszemu krążkowi (z którego usłyszeliśmy dwie kompozycje) Tago Mago, gdzie zespół podążył w bardziej jazzowe rejony. Audycja nie byłaby sobą, gdyby nie zarzuciła swych sieci również na te mniej znane formacje, a te w dniu wczorajszym przeważały - zapewne z racji tego, że sam krautrock zawsze był niezwykle niszowy. Osobiście mogę gorąco polecić zwłaszcza A.R. & Machines, Rufus Zuphall oraz Brainticket - są to fantastyczne przykłady niezwykłych muzycznych horyzontów niemieckiego podziemia, o których nawet nie śniło się w innych częściach Europy.

Podczas audycji rozdaliśmy debiutancki krążek Przemysława Rudzia pt. Summa Technologiae oraz pokrótce przeanalizowaliśmy debiutancki krążek Storm Corrosion, projektu Stevena Wilsona i Michaela Akerfeldta.

Co za tydzień? Prawdziwa muzyczna uczta! Genesis i Nursery Cryme.

Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Jeronimo - Sunday's Child (Jeronimo, 1971)
3. Thrice Mice - Jo Joe (Thrice Mice, 1971)
4. A.R. & Machines - Beautiful Babylon (Die grüne Reise (The green journey), 1971)
5. Can - Paperhouse (Tago Mago, 1971)
6. Can - Mushroom (Tago Mago, 1971)
7. Rufus Zuphall - Schnupfer (Phallobst, 1971)
8. Ash Ra Tempel - Amboss (Ash Ra Tempel, 1971)
9. Silberbart - Chub Chub Cherry (4 Times Sound Razing, 1971)
10. Brainticket - Black Sand (Cottonwoodhill, 1971)
11. Deuter - Der Turm / Fluchtpunkt (D, 1971)
12. Przemysław Rudź - Prolegomena To Omnipotence (Summa Technologiae, 2009)
13. Storm Corrosion - Storm Corrosion (Storm Corrosion, 2012)


wybitni twórcy - Manuel Göttsching, Hartmut Enke, Klaus Schulze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz