sobota, 13 grudnia 2014

Podróż na Kobaia

Francuska grupa Magma oraz Franka Zappa będą głównymi bohaterami najbliższej audycji za PROGiem, która skupiona będzie wokół muzyki eksperymentalnej i awangardowej.

Liderowi Magmy, Christianowi Vanderowi, udało się w roku 1974 nagrać dwa albumy. Pierwszy z nich, Ẁurdah Ïtah, został wydany jako soundtrack do filmu "Tristan et Iseult" i sygnowany był nazwiskiem twórcy. Drugi z nich, Köhntarkösz, to już Magma nie tylko z samej muzyki, ale i z nazwy. Podczas niedzielnej audycji posłuchamy utworów z obu albumów i postaramy się doszukać różnic między tymi dwoma niezwykle udanymi wydawnictwami.

W roku 1974 Frank Zappa świętował premiery dwóch wydawnictw. W lipcu światło dzienne ujrzało nagranie koncertowe pt. Roxy & Elsewhere, natomiast dwa miesiące wcześniej Amerykanin wydał jedno z najbardziej cenionych dzisiaj dzieł. Album Apostrophe (') to kontynuacja kierunku muzycznego obranego na Over-Nite Sensation i największy komercyjny sukces artysty. Za PROGiem usłyszymy sporo materiału z tego wydawnictwa.

Dodatkowo czeka nas wyprawa do Szwecji (Samla Mammas Manna), Włoszech (Opus Avantra), Wielkiej Brytanii (Henry Cow) oraz kilku innych krajów. Materiał przygotowany na najbliższą audycję będzie mocno zróżnicowany, ale w przypadku każdego zespołu mocno zakręcony.

Start - niedziela (14 grudnia), godz. 21:00. Do usłyszenia!

Frank Zappa, Apostrophe (')

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz