czwartek, 1 stycznia 2015

Odlot

Debiut wydawniczy SBB, a także najważniejsze albumy muzyków z Bloku Wschodniego będą bohaterami najbliższej audycji za PROGiem.

SBB powstał w 1971 r. w Siemianowicach Śląski jako zespół Józefa Skrzeka, młodego wówczas basisty i pianisty, który miał za sobą już niemal roczną współpracę z zespołem Breakout. W składzie tria obok lidera znaleźli się Apostolis Anthimos, 17-letni syn greckich imigrantów oraz Jerzy Piotrowski. W końcu 1971 r. cały Silesian Blues Band rozpoczął ponad półtoraroczną współpracę z Czesławem Niemenem (jako grupa Niemen). Koncertowali wówczas wiele w Europie (m.in. podczas festiwalu Rock And Jazz Now w Monachium) i w kraju, zarejestrowali także cztery albumy. Latem 1973 r. drogi muzyków rozeszły się, Niemen wkrótce założył Niemen Aerolit, a Silesian Blues Band przekształcił się w SBB. Skrót ten już wtedy rozwijano (wedle pomysłu Franciszka Walickiego, ówczesnego opiekuna grupy) jako „Szukaj, Burz i Buduj”. Pierwszy album SBB został zarejestrowany 18-19 kwietnia 1974 r. Gdy trafił do sklepów późnym latem tego samego roku (swoisty rekord polskiej fonografii tamtego czasu), jego pierwszy nakład natychmiast się rozszedł, osiągając na czarnym rynku nawet czterokrotne (!) przebicie cenowe. Wypełniła go brawurowa, żywiołowa muzyka, odwołująca się do tradycji Jimi’ego Hendrixa i tria Cream, pełna szaleńczych solówek gitary i przesterowanego basu (jeden ze znaków rozpoznawczych SBB tamtego czasu), ale i lirycznych fragmentów wykorzystujących brzmienie fortepianu. Kolejne miesiące działalności to stale powiększająca się liczba występów, również w innych krajach bloku wschodniego – zespół pojawia się regularnie w NRD, Czechosłowacji i na Węgrzech...

To właśnie debiutanckiemu albumowi grupy poświęcimy za PROGiem najwięcej miejsca. W ramach audycji obok SBB usłyszymy muzykę Czesława Niemena, Marka Grechuty oraz Michała Urbaniaka. Będzie też sporo niespodzianek. Przyjrzymy się muzyce, jaką w roku 1974 żyła komunistyczna Polska, a także zahaczymy o kluczowe zespoły z m.in. Węgier i Czechosłowacji (Jazz Q, Omega).

Start: 4 stycznia (niedziela), 21:00. Do usłyszenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz