środa, 14 stycznia 2015

Potęga i chwała

Albumy The Power and the Glory Gentle Giant oraz In Camera Petera Hammilla będą głównym tematem najbliższej audycji za PROGiem.

Rok 1973 Gentle Giant zapisał sobie do tych niezwykle udanych. Odejście Phila Shulmana nie odbiło się negatywnie na zespole, czego dowodem był niezwykle ciepło przyjęty album pt. In a Glass House. We wrześniu roku 1974 muzycy poszli za ciosem. The Power and the Glory to wydawnictwo poświęcone tematyce władzy i jej wpływu na jednostkę. Choć dyskografia Gentle Giant jest niebywale równa, to ten album wydaje się jednym z czołowych osiągnięć zespołu.

Peter Hammill w roku 1974 był w niesamowitej formie. Po fantastycznym The Silent Corner and the Empty Stage muzyk szybko zdobył się na wydanie jeszcze jednego wydawnictwa. In Camera to kolejna niezwykle mocna pozycja w dyskografii Peter Hammilla. Lider Van der Graaf Generator odszedł od mrocznej, niemal depresyjnej aury poprzedniego albumu, stawiając na bardziej energetyczne kompozycje o dość frapującej tematyce. Płyta ukazała się w lipcu czyli niespełna pięć miesięcy po wydaniu The Silent Corner and the Empty Stage.

Podczas audycji odrobimy zaległości z tzw. audycji słowiańskiej. Za PROGiem usłyszymy muzykę jugosłowiańskiego Kornelyans (Kroni Grupa) oraz czechosłowackiego Jazz Q. To czekać będzie na nas na samym początku naszego spotkania.

Podczas audycji opowiem o najnowszych wydawnictwach Gentle Giant (nagranie koncertowe) oraz Petera Hammilla (płyta studyjna), który miały premiery w listopadzie ubiegłego roku. Będzie też kilka muzycznych niespodzianek.

Start - niedziela (18 stycznia), 21:00. Do usłyszenia! 

Gentle Giant, 1974

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz