środa, 15 marca 2017

Przebudzenie

Zespół Yes z wydaną w lipcu 1977 roku płytą Going for the One będzie bohaterem najbliższej audycji za PROGiem.

Od Relayer z listopada 1974 minęło sporo czasu. Czas ten grupa z jednej strony wykorzystała na aktywne koncertowanie, z drugiej zaś na wydawniczy odpoczynek (rok 1976 przepełniony był solowymi wydawnictwami muzyków) i próbę zdefiniowania się na nowo. Muzyka z Close to the Edge wryła się w status zespołu tak mocno, że formacja ciągle opierała na nim swoje twórcze pomysły. Potrzebne było nowe otarcie, którym okazał się, wydany blisko 3 lata później po Relayer, Going for the One.

Na ostateczną formę płyty złożyło się kilka czynników. Po pierwsze wyrzucenie Moraza i powrót Wakemana, co było posunięciem przede wszystkim biznesowym. Choć legendarnego klawiszowca na płycie nie słyszymy zbyt wiele, to bez wątpienia miał on wpływ na mniej ekwilibrystyczny charakter całości (Wakeman nie znosił Yesowych "dłużyzn"). Po drugie atak punku i defensywa rocka progresywnego. Po trzecie zmęczenie dotychczasową formą. Do tego nowe podejście produkcyjne. Efektem jest płyta nawiązująca do korzeni Yes, skupiająca się na bardziej zwartych formach, w dużej mierze bazująca na brzmieniach gitary. Za PROGiem usłyszymy lwią część tego wydawnictwa.

Nie zabraknie również Wakemana, który w roku 1977 po raz kolejny wydał płytę solową. Sporo miejsca poświęcimy także niezwykle ciekawym "białym krukom" jak England i Circus. To będą niezwykle ciekawe muzyczne podróże.

Start - niedziela (19 marca), 21:00. Do usłyszenia!

Yes, 1977

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz