czwartek, 9 marca 2017

"More Rock 'n' Roll"

Scena fusion z drugą płytą Brand X na czele będzie tematem przewodnim najbliższej audycji za PROGiem.

Fusion, podobnie jak rock progresywny, za swoje najlepsze lata może uznawać pierwszą połowę lat 70-tych. Świetne płyty z drugiej połowy lat 70-tych to swego rodzaju rodzynki, a Moroccan Roll to jeden z najsmaczniejszych rodzynków na tym stole. Do prac nagraniowych nad krążkiem przystąpiono już pięć miesięcy po debiutanckim Unorthodox Behaviour (na przełomie grudnia 1976 i stycznia 1977, gdy Genesis przygotowywał się do wydania Wind & Wuthering i rozpoczęcia trasy koncertowej) lecz, wbrew tytułowi, zespół podążył w kierunku eksperymentów i pozaeuropejskich inspiracji. Dzięki temu wydawnictwo cechuje się nietypowym klimatem, nutką tajemniczości, a zarazem oryginalnością i dużą swobodą twórczą, co w drugiej połowie lat 70-tych na scenie fusion nie było takie oczywiste. Bez wątpienia album ten ugruntował pozycję grupy jako jednego z najwybitniejszych projektów jazzrockowych, które wykiełkowały w drugiej połowie lat 70-tych.
Warto dodać, że grupa, niestety bez Philla Collinsa w składzie (ale za to z dwoma oryginalnymi członkami i Kenwoodem Dennardem który zastępował Collinsa), w roku ubiegłym, po 17 latach przerwy, reaktywowała się i aktualnie koncertuje w Stanach Zjednoczonych.

Brand X zajmie dużą część naszego niedzielnego spotkania. Sporo czasu poświęcimy także debiutanckiemu, nieco rewolucyjnemu debiutowi Dixie Dregs oraz... płycie grupy Iana Gillana z Deep Purple, który w roku 1977 wydał album z pogranicza jazzu i rocka. 

Start - niedziela (12 marca), 21:00. Do usłyszenia!

Brand X, 1976/1977

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz