czwartek, 6 października 2011

El Eminence Fest już za 3 tygodnie!

Muzyka elektroniczna to nie tylko modne kluby, DJ i imprezy pod palemką to również kawał historii naszej muzycznej sceny. Przekonać się o tym będziecie mogli na pierwszej edycji festiwalu El Eminence Fest.

30 października będzie dniem wielkiej radości dla wielbicieli muzyki elektronicznej. W ramach festiwalu, który odbędzie się w warszawskiej Stodole na scenie pojawią się wielcy tego gatunku muzycznego: Józef Skrzek (SBB), Władysław Komendarek (ex-Exodus), Steve Schroyder (ex-Tangerine Dream), Omni oraz Agressiva 69. Józef Skrzek, to artysta, o którym można by pisać bez końca. Pierwsze kroki stawiał jako basista i pianista zespołu Breakout. Niedługo potem założył legendarną już grupę SBB, z którą koncertuje i nagrywa do dnia dzisiejszego. Józef Skrzek, Apostolis Antymos i Jerzy Piotrowski do roku 1980 nagrali szereg płyt w Polsce i poza jej granicami. Zagrali setki koncertów w całej Europie, stając na jednej scenie obok gwiazd pokroju Boba Marleya (Roskilde Festival ’78), Eltona Johna, Soft Machine, Mahavishnu Orchestra, Charles Mingus Dynasty, Jack Bruce Group, Thin Lizzy, Canned Heat, Omega czy Klausa Szultze. Józef Skrzek angażuje się również w wiele projektów solowych. Z powodzeniem komponuje muzykę filmową. Współpracował z Piotrem Szulkinem, Lechem Majewskim, Jerzym Skolimowskim i najlepszymi scenami teatralnymi w Polsce. Od lat występuje w kościołach dając koncerty organowe, ale też łącząc brzmienie akustyczne z syntetyzatorami. Poza tym tworzy muzykę elektroniczną prezentując ją na festiwalach el-muzyki (ZEF w Piszu, Ricochet Gathering) oraz w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Władysław „Gudonis” Komendarek, wspaniały instrumentalista, który funkcjonuje na scenie muzycznej niezmiennie od lat siedemdziesiątych. Najpierw związany z grupą Exodus, później poświęca się karierze solowej. W swojej twórczości łączy fascynację muzyką klasyczną ze współczesnym brzmieniem syntetyzatorów. W efekcie osiąga ciekawe rezultaty, które przynoszą mu uznanie publiczności i krytyków. Wielu reżyserów doceniło jego talent, proponując mu współpracę przy tworzeniu muzyki filmowej i teatralnej. Wydał około siedemnastu albumów solowych, jest zapraszany na festiwale muzyki elektronicznej w Polsce i za granicą. Zdecydowanie pozostawił trwały ślad w historii polskiej el-muzyki!

Steve’a Schroydera można uważać za jednego z pionierów muzyki elektronicznej. W latach siedemdziesiątych odkrył syntetyzator, który pozwolił mu realizować swoją wizję muzyki. W latach 1971-1972 nagrał dwa albumy z legendą muzyki elektronicznej – Tangerine Dream. Po zakończeniu współpracy z Tangerine Dream rozpoczął solowa karierę. Nagrywał z Ash Ra Temple i Genem Grossem. Przełomem w jego karierze okazało się spotkanie z Hansem Cousto, odkrywcą prawa Kosmicznej Oktawy. Pod wpływem tej wiedzy Steve zaczyna tworzyć muzykę, która współgrałaby z teorią, według której istnieją silne relacje między muzycznymi tonami, kolorami a wibracjami wszechświata. Schroyder, to z pewnością jeden z najbardziej utalentowanych muzyków gatunku. Poza nagrywaniem płyt angażuje sięw projekty, które pomagają mu realizować jego muzyczne poszukiwania.

Omni istnieje od 1983 roku. Tworzą ją Rafał Błażejewski, Marceli Latoszek i Gerard Sawicki. Marceli Latoszek i Gerard Sawicki, zafascynowani twórczością grupy Emmerson Lake & Palmer, skierowali swoje zainteresowania w stronę muzyki symfonicznej i od niej rozpoczęli swoje muzyczne poszukiwania. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy klasyczne odmiany rocka przeżywały poważny regres, zaczęła się bujnie rozwijać muzyka elektroniczna. Pierwsze samodzielne próby tworzenia muzyki przez Marcelego Latoszka zbiegły się z penetrowaniem przez niego nowych brzmieniowo i technologicznie obszarów. Nad jego pierwszymi kompozycjami bez wątpienia unosił się duch muzyki Klausa Schulze i innych twórców elektronicznej ery rocka. Sens nazwy, jaką wybrali dla swojego zespołu artyści – Omni (wszystko), oznacza nie tylko bogactwo inspiracji, ale również wielość kierunków, klimatów i form ekspresji, z którymi eksperymentowali tworząc swoją bogatą muzykę. Po serii występów w małych klubach, odnoszą sukces podczas wrocławskiej „Wyspy muzyki elektronicznej” w 1984 roku. W 1985 roku ukazała się płyta długogrająca, a zaraz potem singiel zawierający utwory LAMIA oraz S.I.Y. W 1987 roku zespół zawiesza działalność, gdyż Rafał został powołany do wojska. W czerwcu 2002 roku rozpoczęły się prace nad przygotowaniem kompaktowej edycji starego materiału. Wtedy też, częściowo z inspiracji najwierniejszych fanów, narodził się pomysł, żeby powstały zupełnie nowe kompozycje. One właśnie złożyły się na album „Mermaids”. Już 17 października ukaże się płyta, która powstała w wyniku współpracy grupy OMNI i Macieja Januszko z zespołu MECH. Album zatytułowany „tOMEk Beksiński”, sygnowany nazwą OME,  zawierać będzie 10 kompozycji do tekstów Tomka Beksińskiego. Podczas El-Eminence Fest materiał z płyty będzie zaprezentowany po raz pierwszy.

AGRESSIVA 69, to grupa doskonale znana fanom rocka industrialnego. Zespół powstał w 1990 roku z inicjatywy Tomka Grocholi (vocal) i Jacka Tokarczyka (gitara). Ich pierwszy album „Deus Ex Machina” został wydany w 1992 roku. Po debiucie do grupy dołączyli Bogdan Pezda (keyboard, vocal), a później Robert Tuta (keyboard). W tym składzie, w 1994 roku Agressiva 69 wydała swój drugi album zatytułowany „Hammered By The Gods” – uznaną za najlepszą polską płytę rocka industrialnego. Kolejny album „2.47”, nagrany z nowym członkiem grupy Sławkiem Lenartem, przynosi wiele pochlebnych recenzji i nominacje do Fryderyków. Agressiva zostaje wybrana jako suport przed koncertem The Prodigy w Spodku w 1996 roku. Muzycy współpracują z wieloma polskimi reżyserami, komponując muzykę filmową. Mają na swoim koncie 5 albumów studyjnych i niezliczoną ilość zagranych koncertów. W obecnym składzie grają: Tomasz Grochola, Jacek Tokarczyk, Robert Tuta, Filip Mozul. Pod koniec tego roku ukaże się nowa płyta zespołu zatytułowana „Republika 69”. Znajdą się na niej covery utworów Republiki.

  
EL-EMINENCE FEST
Festiwal Muzyki Elektronicznej
 
Józef Skrzek
Steve Schroyder (ex Tangerine Dream)
Władysław Komendarek
Omni (feat. OME „tOMEk Beksiński”)
Agressiva 69

30.10.2011 – Warszawa, Stodoła, godz. 17.00
Otwarcie bram godz. 16.00
Ceny biletów:
80 zł w przedsprzedaży.
90 zł w dniu koncertu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz