środa, 5 października 2011

Audycja nr 17 - rok 1969 (XIII)

Ponad 3 miesiące trzeba było czekać na to, żeby znów w Radiu Aktywnym usłyszeć muzykę spod znaku rocka progresywnego lat 60-tych i 70-tych. Tak, audycja za PROGiem powróciła po bardzo długim czasie oczekiwania i sądzę, że zarówno ja jak i Wy jesteście z tego bardzo radzi. Z uwagi na tę szczególna okazję przygotowałem w pewnym stopniu specjalną audycyjną playlistę z symbolicznie rozpoczynającym kolejny cykl audycji utworem King Crimson. Oprócz tego podróżowaliśmy od rocka progresywnego w czystym znaczeniu tego słowa przez hard rock, rock psychodeliczny aż do jazzu, bluesa i angielskiego folku. Oprócz starych znajomych jak Rare Bird czy Breakout poświęciliśmy sporo czasu zespołom niemal zapomnianym jak Axe czy Gandalf. Było więc bardzo zróżnicowanie, a co za tym idzie bardzo ciekawie i intrygująco. Oczywiście został przeprowadzony obiecany konkurs, w którym do wygrania była przedpremierowy album zespołu Andareda, który po długim czasie milczenia mocnym akcentem wrócił na polską scenę muzyki progresywnej. Audycję zakończyliśmy za to utworem Fisha pt. The Company, który miał zachęcić do uczestnictwa w poniedziałkowym koncercie tegoż artysty w poznańskim Blue Note.

Z tego miejsca bardzo Wam dziękuję za spędzoną za PROGiem noc i mam nadzieję, że w trakcie następnych audycji solidna porca progresywnego grania i wnikliwa muzyczna analiza okażą się silniejsza niż zmęczenie i chęć snu. Szczególnie chciałbym zwrócić się do tych osób, które mimo tak długiej przerwy w nadawaniu o audycji nie zapomnieli, a wręcz usilnie na nią oczekiwali i są z nią od samego początku.  Zapraszam na magiczny wieczór już za tydzień!


Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. King Crimson - 21st Century Schizoid Man (In the Court of the Crimson King, 1969)
3. Rare Bird - Beautiful Scarlet (Rare Bird, 1969)
4. Gandalf - Can You Travel in the Dark Alone (Gandalf, 1969)
5.  Breakout - Czy mnie jeszcze pamiętasz? (Na drugim brzegu tęczy, 1969)
6. Andromeda - And Now Sun Shines (Andromeda, 1969)
7. Jack Bruce - A Theme for an Imaginary Western (Songs for a Tailor, 1969)
8. Skin Alley - Marsha (Skin Alley, 1969)
9. Bread Love & Dreams - Artificial Light (Bread Love & Dreams, 1969)
10. Axe - The Childs Dreams (Music, 1969)
11. Andareda - Jeden ruch by zmienić wszystko (W pobliżu rzeczywistości, 2011)
12. Fish - The Company (Virgil in the Wilderness of Mirrors, 1990)
Andromeda - Andromeda (1969)
dzieło autorskie zmarłego dwa tygodnie temu Johna Du Canna

6 komentarzy:

 1. ej, a na progarchives Skin Alley released in 1970 ! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami ciężko jasno czasowo określić wydanie płyty. Inne źródła podają jako premierę Skin Alley rok 1969. Sądzę że nawet nie wgłębiając się w to, gdzie leży ta konkretna data to tych parę miesięcy nie robi zbytniej róznicy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tutaj i tak brak podstawowych pozycji z końca lat 60.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dajmy na to brakuje: Ammon Duul II, Arzachel, Brainbox, Caravan,Fairy Tale, Zappy, Iron Butterfly, Krokodil, Soft Machine, The Batterded Ornaments etc.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkie wymienione przez Pana/Panią zespoły były lub na audycjach będą grane. Proszę zerknąć na spis playlist za PROGiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. http://za-progiem.blogspot.com/search/label/Playlisty

  OdpowiedzUsuń