niedziela, 31 lipca 2011

Laufer coraz bliżej!

Zapowiadany w ubiegłym roku album Laufer jest już blisko. Płyta została nagrana, trwają prace nad miksem materiału. Oczekiwanie na jego premierę umili plenerowy koncert Klanu w Ossowie k. Wołomina, zorganizowany z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz zapowiadany już zbiór niepublikowanych nagrań zespołu z lat 70.

Dzisiejsze wcielenie Klanu to potężna, rockowa energia. Brzmienie zespołu zostało oparte na brzmieniu gitar, ich ciekawych dialogach i zaskakujących unisonach. Na koncertach Klan prezentuje zarówno swoje wielkie przeboje ("Z brzytwą na poziomki", "Automaty"), fragmenty legendarnego "Mrowiska", jak i zupełnie nowe kompozycje.

Pod koniec września ukaże się CD z niepublikowanymi dotąd nagraniami zespołu, pochodzącymi z lat 70. Choć cały projekt jest owiany na razie mgiełką tajemnicy, wiadomo, że na płycie będzie można posłuchać klasycznego składu zespołu - tego samego, który nagrał Mrowisko. Szczegóły dotyczące tego wydawnictwa będą znane jeszcze latem. Chwilę później swoją premierę będzie miał album Laufer, na którym Klan wraca do swoich rockowych korzeni. Całość otworzy długa, rozbudowana kompozycja Wędrowiec - będzie jej można posłuchać także na najbliższym koncercie zespołu.

Marek Ałaszewski (rocznik 1942) to człowiek o niespożytej energii. W latach 60. występował w warszawskich grupach big-beatowych (Pesymiści, Bardowie), a w 1969 r. założył Klan - jeden z pierwszych polskich rockowych zespołów z prawdziwego zdarzenia. Intrygowali ciekawymi formami swoich utworów i zarzekali się, że nigdy nie napiszą piosenki o miłości. W 1970 r. powstało Mrowisko, spektakl baletowy i - w wersji płytowej - jedna z pierwszych rozbudowanych form polskiego rocka progresywnego. Od rozpadu pierwszego składu Klanu w 1971 r. Marek Ałaszewski zajął się sztukami plastycznymi i do dziś jako malarz odnosi wiele sukcesów. Co jakiś czas jednak powracał do muzyki, reaktywując Klan na pojedyncze koncerty, komponując dla innych czy organizując niecodzienne muzyczne happeningi. Na początku lat 90. nagrał z zespołem drugi album, Po co mi ten raj, wyprzedzający o kilka lat modę na muzykę akustyczną. W tym roku zaprezentował oratorium Podróż Trzech Króli.


info: klan.art.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz