poniedziałek, 4 lipca 2011

Koncert Return to Forever w Polsce już jutro

Już jutro w krakowskiej Hali Wisły odbędzie się koncert niekwestionowanej legendy jazzu i fusion, reaktywowanego w roku 2008 amerykańskiego zespołu Return to Forever (jako Return to Forever IV). Koncert odbędzie się w ramach szeroko zakrojonej trasy koncertowej formacji obejmującej Stany Zjednoczone, Europę i Japonię.

Zespół powstał w roku 1972. Tworzyli go wówczas: Chick Corea, Joe Farell (saksofon tenorowy, flet), Stanley Clarke (bas), Airto Moreira (perkusja, instr. perkusyjne) oraz wokalistka Flora Purim. Grupa zadebiutowała albumem Return to Forever (1972, ECM), a w jego repertuarze znalazły się dwa wielkie hity Corei: Crystal Silence i La Fiesta. Drugi album, Light as a Feather (1973, Polydor), zdobył jeszcze większą popularność, być może także za sprawą bodaj najbardziej znanego tematu Corei Spain.

Drugi skład RTF działał w latach 1973-76. Muzyka rozwijała się w różnych kierunkach, wciąż oscylując jednak wokół jazzu, rocka, elektroniki i rytmów latynoskich. Przez zespół przewinęli się nowi muzycy: gitarzysta Bill Connors (zastąpiony w 1974 przez młodego Ala Di Meolę) oraz perkusiści - Steve Gadd i Lenny White. W tym okresie powstały albumy: Hymn of the Seventh Galaxy (1973), Where Have I Know You Before (1974), No Mystery (1975), Romantic Warrior (1976).

Po latach przerwy i okresach współpracy z niektórymi członkami zespołu, Corea postanowił reaktywować RTF w roku 2008. W trzecim składzie znów spotkali się dawni partnerzy: Corea, Clarke, Di Meola i White; zespół odbył światowe tournee, zyskując aplauz fanów i uznanie krytyków.

W najnowszym projekcie RTF IV biorą udział muzycy z poprzedniego składu, natomiast w miejsce Ala Di Meoli pojawił się znakomity gitarzysta Frank Gambale. Do grupy dołączył też wirtuoz skrzypiec i gwiazda muzyki fusion l. 70. Jean-Luc Ponty. W lutym tego roku RTV IV odbył tournee po Australii (skąd pochodzi Gambale) i Nowej Zelandii, a w miesiącach letnich planuje wielką trasę po Europie, Japonii i USA; w październiku Chick Corea ma wystąpić w Stanach z cyklem koncertów uświetniających obchody jego 70-tych urodzin.
 
Bilety dostępne w sprzedaży od 17 maja w punktach:
Punkt Informacji Miejskiej - ul. Św. Jana 2 oraz Plac Wszystkich Świętych 2
Filmotechnika - Rynek Główny 9, Pasaż Bielaka,
Finger - ul. Warszawska 18

Bilety na koncert Return To Forever IV w Hali Wisły 5 lipca 2011 w cenie:
I miejsca - 250 PLN,
II miejsca- 200PLN,
III miejsca- 150PLN

Rezerwacja biletów eop@op.pl lub telefonicznie 012 423 40 16

Bilety dostępne w sprzedaży od 17 maja w punktach:
Punkt Informacji Miejskiej - ul. Św. Jana 2 oraz Plac Wszystkich Świętych 2
Filmotechnika - Rynek Główny 9, Pasaż Bielaka,
Finger - ul. Warszawska 18

info: totutam.pl

Najwybitniejsze dzieło muzyków - Romantic Warrior z roku 1976

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz