środa, 16 grudnia 2015

Swobodne dłonie

Czekałem na tę audycję z niecierpliwością. Gentle Giant z albumem Free Hand oraz działalność Roberta Frippa po rozwiązaniu King Crimson będą tematami, wokół których obracać się będzie niedzielna audycja za PROGiem.

Gentle Giant to zespół tak powtarzalny, że w roku 1975 znowu... zaskoczył. Płyta Free Hand, jeżeli nie przyćmiła, to utrzymała wyśmienity poziom poprzednich wydawnictw Brytyjczyków. Grupa stworzyła album, kontynuujący dynamizm The Power and the Glory, ale jednocześnie pełen rozwiązań, za które fani pokochali muzykę formacji.

W roku 1974 za PROGiem pożegnaliśmy King Crimson. Robert Fripp, zmęczony wzmożoną aktywnością zespołu, zdecydował się abdykować. Choć w drugiej połowie roku 1974 i w roku 1975 zajęty był innymi sprawami niż muzyką, to trudno byłoby oczekiwać od niego, że całkowicie zarzuci ją na kołku... Fripp rzeczywiście był ciągle aktywny muzycznie. Zaangażował się w wydaniu albumu koncertowego USA, który był pamiątką trasy King Crimson, promującej Starless and Bible Black. Ponadto kontynuował swoją współpracę z Brianem Eno. Nie tylko wspomógł muzyka Roxy Music w nagrywaniu, dodajmy - kapitalnego, albumu Another Green World, ale i razem z Eno skomponował ambientowy Evening Star... Wszystkich wspominanych albumów rzecz jasna posłuchamy za PROGiem!

To będzie... typowo progresywna audycja. Jakość muzyki, którą usłyszycie w niedzielę, będzie bardzo, bardzo wysoka. Czego innego jednak można się spodziewać, kiedy mamy takich bohaterów, prawda? ;)

Start - niedziela (20 grudnia), 21:00. Do usłyszenia!

Brian Eno & Robert Fripp, 1975

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz