wtorek, 10 marca 2015

Lizard 17 (zima 2014-15)

Siedemnasty już numer „Jaszczura” to 84 strony nabitej świetnymi artykułami lektury! Ale jeszcze przed otwarciem pisma waszą uwagę powinien przykuć krążek CD (wraz z bookletem), a na nim po raz kolejny pełny album z czymś dla fanów współczesnego proga. A co w środku? Rozbieramy na części to, co działo się przed King Crimson, nie pomijamy dogłębnego sprawdzenia nowej płyty Pink Floyd, podsumowujemy mitologię rocka progresywnego, przypominamy świetne „Irish Tour ’74″ Rory’ego Gallaghera, rozmawiamy z Anthonym Phillipsem z pierwszego składu Genesis, zagłębiamy się w kosmiczne fusion oraz wyłaniamy top 10 młodych jazzmanów z Polski, zastanawiamy się nad losami współczesnej inkarnacji Queen, piszemy o historii Pearl Jam i Rival Sons, przeprowadzamy wywiad z rodzimymi bandami Osada Vida oraz Trzynasta w Samo Południe, a także ze współczesnymi przedstawicielami sceny Canterbury - Schnauser. Dział recenzji „puchnie” do ponad do 20 stron(!) – przeglądamy najlepsze premiery, materiały archiwalne, koncerty i filmy na DVD, a także świeże wznowienia płyt winylowych i filmy w kinie. Nie zabrakło najważniejszych newsów, relacji z koncertów, zapowiedzi tych nadchodzących i specjalnego felietonu!

CD – Eternal: Pełnowymiarowy album australijskiej formacji z Markiem Kelsonem na wokalu i gitarze. Muzyka dla fanów cięższych odmian rocka progresywnego

PINK FLOYD: Ostatnie studyjne spotkanie muzyków Pink Floyd. O historii powstania „The Endless River” pisze Paweł Bogdan z audycji Za PROGiem.

GILES, GILES & FRIPP: Kompletny obraz tego, czym zajmowali się bracia Giles i Robert Fripp przed założeniem King Crimson. Na fantastyczną podróż po mniej znanych rejonach brytyjskiej muzyki zabiera nas Piotr Chlebowski. 

BESTIARIUSZ ROCKA PROGRESYWNEGO: Pierwszy na świecie katalog stworków, symboli i mitologii progrocka! Zebrał i opisał Jarosław Sawic.


RORY GALLAGHER: Legendarny rockmen, który porywał tłumy i swoją sceniczną grą, i niesamowitą charyzmą. Rozszerzona wydanie płyty „Irish Tour ’74″ to dobra okazja,  by przypomnieć o tym świetnym albumie i okolicznościach, w jakich powstawał.

ANTHONY PHILLIPS: Gitarzysta pierwszego składu Genesis, muzyk-filozof o niezwykłej wrażliwości i warsztacie. Tę postać i jego muzykę przybliża nam w wywiadzie Łukasz Hernik

SPACE FUSION: Przegląd najbardziej kosmicznej muzyki jazz-rockowej. Płyty, które trzeba znać, oraz liczne ciekawostki wyłowił Barnaba Siegel.

QUEEN: Refleksje nad najnowszą inkarnacją Queen i trudnościami z zastąpieniem Freddiego – w artykule Michała Chaloty.

PEARL JAM: Ile lat musi minąć, aby uznać zespół za godny wciągnięcia do kanonu muzyki rockowej? Przypominamy historię Pearl Jamu i najmocniejsze etapy z ich kariery.

INDIAN SUMMER: Kultowy dziś zespół i ich jedyna płyta, powstała w okresie krystalizowania się nurtu rocka progresywnego. Historię Indian Summer przedstawiają w wywiadzie z jednym z muzyków autorzy portalu Psychosonda.pl.

SCHNAUSER: Tęsknicie za sceną Canterbury? Przedstawiamy zespół, który dopieści gusta wszystkich fanów „Volume II” The Soft Machine!

RIVAL SONS: Mocno popularny i świetnie stylizujący muzykę na rocka lat 70. zespół otwiera naszą nową serię „Retro klasyczny rock XXI wieku”.

TRZYNASTA W SAMO POŁUDNIE: Młodzi, polscy hardrockowcy, którzy mają szansę dużo zdziałać na polskiej scenie.

OSADA VIDA: Wywiad z zespołem, który ostatnią płytą pokazał, że należy do czołówki polskiej sceny proga. Rozmawiał Przemysław Siwik.

MŁODA POLSKA JAZZUJĄCA: Maciej Karłowski z Jazzarium.pl wybrał 10 młodych reprezentantów krajowego jazzu, bez których nie moglibyśmy się obejść.

RECENZJE NOWOŚCI: świeżo wydany album Stevena Wilsona, kontrowersyjne „The Endless River” Pink Floyd, więcej niż udane LP od Colossuem i Gongu, koncertowe nagranie King Crimson i mnóstwo innych, wartych przesłuchania płyt!

RECENZJE ARCHIWA: Marek Grechuta „na żywo”, Czesław Niemen „ze studia”, remastery Led Zeppelin, koncert Deep Purple, kolejne nagrania z archiwum Jimiego Hendrixa, nagrania włoskiego Premiata Forneria Marconi dla BBC, znakomity występ SBB… a to tylko początek naszego działu!

RECENZJE DVD, LP, W KINIE, KSIĄŻKI: długo oczekiwany dokument o Genesis, koncert klasycznego składu YES, winyl Matching Mole, perełki ze sceny psychodelicznej, Vangelis, nowy film o Czesławie Niemenie, biografia Black Sabbath, wszystko o The Who.

RELACJE Z KONCERTÓW: Anathema, California Breed, Colosseum, Peter Gabriel, Pendragon, XVI Ambient Festival.

Lizard 17 ukaże się już na początku marca! Kupicie go w sieci sklepów Empik oraz w sklepach internetowych Takt24, RockSerwis.pl i Abraxas.pl. Zachęcamy również do wykupienia prenumeraty na naszej stronie – dla pierwszych 100 chętnych mamy płytę-niespodziankę z katalogu polskiego Requiem Records, zajmującą się wydawaniem i wznawianiem ambitnej, polskiej muzyki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz