czwartek, 7 lutego 2013

Notka biograficzna - Strawbs

Strawbs zostało założone w 1967 r. przez Dave'a Cousinsa i Tony'ego Hoopera. Grupa początkowo działała pod nazwą The Strawberry Hill Boys, z mandolinistą Arthurem Philipsem, prezentując muzykę bluegrass, lecz stopniowo ewoluowała w kierunku muzyki folk. Po zmianie nazwy na The Strawbs do Cousinsa i Hoopera dołączył basista Ron Chesterman i wokalistka Sandy Denny, której krótka współpraca z grupą została udokumentowana albumem All Our Own Work, wydanym już po jej odejściu i sukcesie w Fairport Convention. Znalazła się na nim wczesna wersja znakomitej kompozycji Sandy Who Knows Where The Time Goes

Oficjalnym debiutem Cousinsa, Hoopera i Chestermana była płyta Strawbs (z 1968 roku), zawierająca kilka najlepszych utworów grupy, m.in. Oh How She Changed i The Battle, i przyjęta ciepło zarówno przez rockową, jak i folkową publiczność. 

Kolejne wydawnictwo Dragonfly nie zdobyło już takiego uznania, zapowiadając zmiany personalne w zespole. Z poprzedniego składu pozostali Hooper i Cousins, a miejsca pozostałych kolegów zajęli dwaj eks-członkowie Velvet Opera: John Ford i Richard Hudson oraz absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej, Rick Wakeman. The Strawbs nagrali w tym składzie longplay Just A Collection Of Antiques And Curios, zmieniając brzmienie na bardziej elektryczne. Płyta została bardzo ciepło przyjęta, podobnie jak i następna From The Witchwood, jednak niezwykle utalentowany klawiszowiec nieusatysfakcjonowany szablonowym brzmieniem zespołu opuścił The Strawbs i został członkiem Yes. Zastąpił go Blue Weaver, grający wcześniej w Amen Corner. 

Kolejnym wydawnictwem formacji był wydany w lutym 1972 roku koncept album, znakomity Grave New World. Pomimo komercyjnego sukcesu jakie odniosło wydawnictwo w zespole narastały napięcia i w 1972 r. miejsce Hoopera zajął Dave Lambert. Mimo tego, że relacje między Cousinsem, Hudsonem a Fordem także się pogorszyły, grupa nagrała i promowała dwa single: Lay Down i żartobliwy Part Of The Union, z których pierwszy uplasował się na brytyjskiej Top 20, a drugi napisany przez basistę i perkusistę, należał do największych osiągnięć The Strawbs.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz