poniedziałek, 30 maja 2011

Premiera "A Scarcity of Miracles"

Kiedy w lutym 2009 r. doszło do spotkania Robert Frippa i Jakko Jakszyka, żaden z nich nie podejrzewał, że sesje gitarowych improwizacji zakończą się nagraniem pełnego albumu i to wydanego jako projekt King Crimson. Przyjazd saksofonisty i byłego członka KC Mela Collinsa dodał barw i wzbogacił nowe utwory.

Skład grupy uzupełnili ostatecznie basista Tony Levin i Gavin Harrison, perkusista Porcupine Tree /obaj zasilili szeregi King Crimson w 2008r./, którzy nagrali swoje partie w swoich studiach. I tak coś, co zaczęło się jako prosta wymiana muzycznych pomysłów, przerodziło się w album pełen znakomitych utworów, które odkrywają coś nowego przy każdym kolejnym przesłuchaniu, czego zresztą można się było spodziewać po muzykach tego kalibru.

To bogaty brzmieniowo zbiór zaskakująco przystępnych kompozycji, które są jednocześnie bardzo intymne i pełne rozmachu i na pewno znajdą drogę do serc słuchaczy, których nigdy nie podejrzewano by o "karmazynowe" inklinacje. Wszystko to jest oczywiście zasługą znakomitych muzyków, a sam Robert Fripp przyznał, że jest to jego ulubiony album spośród tych, do których powstania znacząco się przyczynił. Kryje bowiem w sobie gen Crimson, choć trudno go uznać za typowe wydawnictwo KC.

Wcześniejsze rocznicowe wydawnictwa King Crimson zostały bardzo ciepło przyjęte zarówno przez krytyków jak i publiczność, a zainteresowanie kompozycjami grupy stale rośnie, co przekłada się na ich wykorzystanie przy różnych okazjach. Covery utworów King Crimson pojawiły się na ostatnich wydawnictwach artystów tak odmiennych stylistycznie jak raper Kanye West, wokalista jazzowy Kurt Elling i folkowa grupa The Unthanks.

Płyta ukazuje się na rynku w trzech wersjach - jako pojedyncze CD, zestaw CD/DVD-A zawierający na dysku DVD m.in. cały album zmiksowany w formacie 5.1 surround, high definition 24/96 stereo, alternatywne miksy, improwizacje z pierwszych sesji i wideoklip do utworu tytułowego oraz w limitowanym nakładzie na 200 gramowej płycie winylowej.
Tracklista:
1.  A Scarcity of Miracles
2.  The Price We Pay
3.  Secrets
4.  This House
5.  The Other Man
6.  The Light of Day

Skład:
Robert Fripp - Guitars, Soundscapes 
Mel Collins - Alto & Soprano Saxophones, Flute 
Jakko M Jakszyk - Guitars, Vocals, Gu Zheng, Keyboards 
Tony Levin - Bass & Chapman Stick 
Gavin Harrison - Drums & Percussion


źródło: Rockserwis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz