wtorek, 19 stycznia 2016

Portyk Notre-Dame

Francusko-kanadyjska scena muzyki progresywnej będzie tematem najbliższej audycji za PROGiem. W roli głównej grupa Maneige z albumem Les porches. 

Okiem niezależnego obserwatora trzeba przyznać, że kluczowym wydarzeniem dla muzyki progresywnej w roku 1975 była muzyczna rewolucja w Kanadzie. W ciągu jednego roku, dotąd niemal anonimowe grupy jak Harmonium, Maneige, Morse Code czy Sloche, wydały albumy, które z miejsca trafiły do progresywnej wagi ciężkiej. Cały świat przecierał oczy ze zdumienia, a my za PROGiem zmierzymy się z tym muzycznym fenomenem w najbliższą niedzielę!

Wartościowego materiału z Kanady jest tyle, że podzielony został między dwie audycje. Podczas pierwszej usłyszeliśmy muzykę z Si on avait besoin d'une cinquième saison Harmonium oraz twórczość Maneige (debiut), Atoll i Pentacle. W najbliższą niedzielę powrócimy do Maneige, ale tym razem do drugiego, zdecydowanie dojrzalszego krążka, zatytułowanego Les porches. Ciekawe zapowiadają się nasze starcia z debiutami wydawniczymi kanadyjskich Sloche oraz Morse Code. Francję zaś reprezentować będzie między innymi Clearlight i Carpe Diem. Fani Harmonium oraz Pentacle także nie powinni być zawiedzeni...

Będzie to naprawdę bardzo wartościowa audycja. Słuchać jej będzie warto szczególnie z tego względu, że o scenie francusko-kanadyjskiej w Polsce mówi/piszę się mało albo wcale. Potrzeba uzupełnić tę muzyczną lukę, tym bardziej, że artyści tamtej sceny nie ustępowali swym kolegom z Wysp Brytyjskich. 

W programie wiele pięknych melodii, aranżacji na instrumenty dęte oraz drewniane, a także masa ciekawych rozwiązań kompozycyjnych.

Start - niedziela (24 stycznia), 21:00. Do usłyszenia!

Maneige, 1975

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz