sobota, 18 października 2014

"Wind of change"

Niedzielny wieczór w Radiu Aktywnym będzie stał pod znakiem muzycznej przestrzeni. Podczas najbliższej audycji za PROGiem usłyszymy muzykę skupioną wokół elektroniki oraz psychodelii. W rolach głównych Tangerine Dream z przełomowym albumem Phaedra oraz Hawkwind, Nektar i Eloy.

Rok 1974 stał pod znakiem rewolucji brzmieniowej w muzyce elektronicznej. Tangerine Dream z albumem Phaedra oraz, w nieco mniejszym stopniu, Kraftwerk z Autobahn, zrewolucjonizowali scenę muzyki krautrockowej w Niemczech, dając ogromny impuls dla dalszego rozwoju gatunku. Za PROGiem przyjrzymy się w szczególności temu pierwszemu albumowi, chcąc odpowiedzieć na pytanie, co złożyło się na artystyczny i komercyjny sukces Tangerine Dream.

W połowie lat 70-tych muzyka psychodeliczna w Wielkiej Brytanii spuściła z tonu, lecz kultowe formacje z gatunku jak Hawkwind wydawały wtedy swe najwybitniejsze albumy. Jednym z nim jest w szczególności Hall Of The Mountain Grill, który jest idealnym przykładem na to, że świętujący dziś tryumfy post rock to właściwie odświeżenie stylu formacji psychodelicznych lat 70-tych. Hall Of The Mountain Grill to naprawdę wspaniałe wydawnictwo, któremu za PROGiem poświęcimy sporo miejsca.

Tak jak można się spodziewać podczas niedzielnej audycji dominować będą zespoły niemieckie i brytyjskie. Nie byłbym jednak sobą gdybym nie przygotował dla Was niespodzianek. Za PROGiem usłyszymy ciekawe psychodeliczne formacje z Brazylii, Argentyny oraz Republiki Południowej Afryki, które wcale nie ustępowały poziomem swym europejskim kolegom, a nawet czasem przewyższały je nieszablonowymi pomysłami.

W niedzielę za PROGiem usłyszymy sporo przestrzennej muzyki. Nie zabraknie melodii oraz dość sentymentalnych motywów, a także szczypty muzycznej awangardy.

Start - niedziela (19 października), 21:00

Hall Of The Mountain Grill

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz