piątek, 8 marca 2013

ELP i Gentle Giant za PROGiem

Tę audycję zaplanowałem jako uroczyste spotkanie z najbardziej wyrafinowaną muzyką spod znaku muzyki progresywnej. Już w niedzielę 10 marca od godziny 21.00 spędzimy czas z dwoma nietuzinkowymi wydawnictwami muzycznymi od równie nietuzinkowych wykonawców.

Pierwszym z nich będzie Emerson, Lake & Palmer, który rok 1972 zapisał sobie nie tylko jako premierę kolejnej płyty studyjnej, ale i wydaniem (przełom 1971/1972) zarejestrowanego w marcu 1971 koncertu w Newcastle City Hall. Trio zagrało wtedy własną adaptację Obrazków z Wystawy (Pictures at an Exhibition), najznamienitszego utworu (cykl 10 miniatur fortepianowych) Modesta Musogrskiego (1874). 

Drugą formacją, która podobnie jak ELP w roku 1972 wydała dwa krążki, z tym że oba studyjne, będzie Gentle Giant. Po świetnie przyjętymi Acquiring the Taste muzycy szybko zabrali się do pracy nad kolejnym wydawnictwem, które ujrzało światło dzienne w marcu 1972 roku. Był to koncept album Three Friends.

Wygląda na to, że będzie to nieco rosyjski wieczór. Zarówno Obrazki z wystawy (Musorgski był Rosjaninem) jak i Three Friends (czyżby nawiązanie do Braci Karamazow Dostojewskiego?) wydają się bowiem mocno nasiąknięte wysokim poziomem artystycznym sztuki rosyjskiego z II połowy XIX wieku. 

Na pewno mogę Was zapewnić, że będzie to niezwykle wyrafinowana muzycznie audycja. Przy zetknięciu się ELP i Gentle Giant nie może być przecież inaczej, a nie zapominajcie, że nie tylko te dwie formacje usłyszymy w niedzielę za PROGiem! Do usłyszenia!


1 komentarz:

  1. ELP wydał dwie płyty nie w 1972 roku ale w 1971. To tak gwoli ścisłości. ,,Obrazki'' ukazały się w USA dopiero w styczniu 1972 roku, niemniej premiera w Anglii była jeszcze w listopadzie 1971 roku.

    OdpowiedzUsuń