piątek, 2 czerwca 2017

Jeden krok w tył

Nowa fala będzie tematem przewodnim niedzielnej audycji za PROGiem. W roli głównej David Bowie z płytami Low i "Heroes".

Nowa fala to pasjonujące zjawisko. Powstając jako antyteza wszystkich wartości rocka progresywnego, w końcu zaczęła rozwijać się jako odrębny byt. Artyści, nie mający nic wspólnego z dziedzictwem Yes, Genesis czy ELP, rozpoczęli przekształcanie prymitywnego punku w bardziej wyrafinowane formy. Warto zauważyć, że schemat powstania tak zwanego art punku jest analogiczny do początków rocka progresywnego. W obu przypadkach twórcy zaczęli być znudzeni formą, próbując maksymalnie ją rozszerzyć. Za PROGiem posłuchamy tych artystów, którzy jako pierwsi zdecydowali się na takie ryzykowne zagranie, rozpoczynając nową erę w historii muzyki.

Audycję rozpoczniemy jednak od muzyki Davida Bowie. Artystę zawsze ciężko było przyporządkować. Wydaję się, że płyty Low i "Heroes", pierwsze dwie z tzw. trylogii berlińskiej, bardzo dobrze pasują do definicji nowej fali. Podobnie jak Brain Eno, którego płyta Before and after Science zamyka pewien rozdział jego twórczości.

To będzie audycja w kolorach szarości, czerni i bieli. Jednocześnie bardzo ważna z perspektywy kolejnych lat rozwoju muzyki.

Start - niedziela (4 czerwca), 21:00. Do usłyszenia!

David Bowie, 1977

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz