środa, 25 listopada 2015

Narodziny ryby

Scena Canterbury będzie tematem przewodnim najbliższej audycji za PROGiem. W rolach głównych Steve Hillage, Gong oraz Quiet Sun.

Rok 1975 to dla sceny Canterbury jeden z najbardziej owocnych okresów w historii. Dobrego materiału ukazało się wtedy tyle, że byłem zmuszony podzielić go na dwie audycje. Podczas pierwszej (czerwcowej) skupiłem się na muzyce Hatfield and the North oraz przypomniałem twórczość Gilgamesh, Caravan, Soft Machine oraz Roberta Wyatta. W najbliższą niedzielę za PROGiem przygotowałem dla Was "drugi sort" wartościowej muzyki z tego kręgu. Nie znaczy to jednak, że do wyżej przytoczonych zespołów nie wrócimy...

Arzachel, Khan, Egg, Gong... Niewielu artystów mogłoby się poszczycić takim katalogiem. Steve Hillage był zaś motorem napędowym tych grup. W roku 1975, gdy Gong postanowił opuścić Daevid Allen, to Hillage zaczął pretendować do liderowania grupie. Było to jednak dla niego za mało. W kwietniu wydał swój pierwszy solowy album, zatytułowany Fish Rising, który dziś uznawany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł sceny kanterberyjskiej, a który będzie gwoździem programu niedzielnej audycji.

Za PROGiem usłyszymy także muzykę grupy Gong z pierwszego albumu po odejściu Daevida Allena oraz pierwszy solowy album muzyka z roku 1971, który szerzej dotarł do sfery publicznej w roku 1975. Na dokładkę mało znany, acz szalenie ciekawy Quiet Sun i cała paleta innych artystów. Zapowiada się więc szalenie ciekawie.

Start - niedziela (29 listopada), 21:00. Do usłyszenia!

Steve Hillage, 1977

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz