wtorek, 10 lutego 2015

Zachodzące słońce

King Crimson z albumem Red będzie tematem przewodnim niedzielnej audycji za PROGiem.

Rok 1974 był wspaniałym, a jednocześnie trudnym okresem w historii King Crimson. Zespół wzbił się na wyżyny swojej formy koncertowej, co udowadniają archiwalne nagrania z tamtego okresu. Wydał także dwa albumy. W marcu był to Starless and Bible Black, w październiku wydawnictwo zatytułowane Red. Jak się okazało, ostatni album przed rozwiązaniem zespołu przez Roberta Frippa i siedmioletnią przerwą w działalności.

Album Red często ocenia się jako jedno z najwybitniejszych osiągnięć Karmazynowego Króla. Trio (Robert Fripp, John Wetton, Bill Bruford) wsparli byli muzycy grupy: David Cross (1972-1974), Mel Collins (1970-1971) oraz Ian McDonald (1969). Nie tylko okoliczności wydania, ale zawartość muzyczna stanowi o szczególnej charakterystyce tego wydawnictwa. Red to swoiste muzyczne podsumowanie dotychczasowej działalności King Crimson.

Za PROGiem posłuchamy Red w całości, czemu towarzyszyć będzie maksymalnie wyczerpujący muzyczno-biograficzny komentarz. Oprócz tego wybierzemy się na małą wycieczkę. Wrócimy do muzyki z kilku kluczowych albumów z roku 1974, a także posłuchamy prawdziwych muzycznych smakowitości z Brazylii, Finlandii, Kanady oraz, jeżeli czas pozwoli, także z Japonii.

Start - niedziela (15 lutego), 21:00. Do usłyszenia!

King Crimson, 1974

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz