środa, 10 czerwca 2015

Klub drani

Muzyczna scena Canterbury będzie tematem przewodnim najbliższej audycji za PROGiem. W roli głównej grupa Hatfield and the North z albumem The Rotters' Club.

O Canterbury miała być jedna audycja. Będą dwie. Dlaczego? W roku 1975 zostało wydanych tak wiele wartościowych albumów z tego kręgu, że niemożliwym byłoby zmieszczenie tego materiału w audycyjnych dwóch godzinach. Czy zatem ten rok scena Canterbury może ocenić jako swój najlepszy okres? Choć sporo kluczowych kanterberyjskich wydawnictw ujrzało światło dzienne w latach poprzednich, to, patrząc z perspektywy ogółu, rok 1975 zaznaczył się najwyższą twórczą średnią.

Bohaterem niedzielnej audycji będzie grupa Hatfield and the North. Formacja złożona z byłych muzyków Caravan, Egg, Matching Mole oraz Delivery działała w latach 1972-1975 i w tym okresie wydała tylko dwa albumy, które dziś oceniane są jako jedne z najwybitniejszych dzieł kanterberyjskich. Za PROGiem skupimy się na najbardziej cenionym wydawnictwie zespołu, płycie The Rotters' Club.

Drugim wiodącym zespołem niedzielnej audycji będzie grupa Soft Machine. Zespół, mimo wielu dramatycznych zmian w składzie i ciągłej zabawy formą, cały czas prezentował się świetnie i w roku 1975 po raz kolejny bardzo pozytywnie zaskoczył. Album Bundles to jedna z lepszych płyt formacji.

Za PROGiem posłuchamy także produkcji kultowego Caravan, budzącego podziw Roberta Wyatta, debiutującego Gilgamesh czy kontrowersyjnego Kevina Ayersa. Jak zawsze w przypadku muzyki Canterbury będzie mocno różnorodnie. W przeciwieństwie do ostatnich audycji tym razem każdego z artystów hojniej obdaruję czasem antenowym.

Start - niedziela (14 czerwca), 21:00.

Do usłyszenia!

Hatfield and the North, 1975

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz