wtorek, 19 maja 2015

Piosenka dla Ameryki

Formacja Kansas z albumem Song for America oraz Rush z wydawnictwem Fly by Night będą bohaterami najbliższej audycji za PROGiem.

Z perspektywy muzyki progresywnej w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie (pomijając francuskojęzyczną scenę Quebec) w roku 1975... niemalże nic się nie zmieniło. W USA młodzi muzycy dalej wpatrzeni byli w jazz oraz fusion, a sztandar progresywnego rocka niemal w pojedynkę niosła grupa Kansas. Warto jednak odnotować ciekawe, choć dość nieśmiałe debiuty wydawnicze grup Crack the Skye, Yezda Urfa oraz Ethos. W anglojęzycznej Kanadzie ciągle istniał zaś jedynie Rush.

Podczas najbliższej audycji za PROGiem skupimy się na rynku muzyki progresywnej w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, delikatnie zahaczając o europejskich przedstawicieli progresywnego hard rocka. Głównym bohaterem audycji będzie formacja Kansas z albumem Song for America, na którym grupa mocniej zwróciła się w kierunku bardziej progresywnych, symfonicznych brzmień, oraz zespół Rush, który w roku 1975 wydał album Fly by Night, który, choć był mocno hard rockowym dziełem, to okazał się kolejnym, ważnym punktem rozwoju formacji przed przełomowym 2112 z 1976 roku. Za PROGiem usłyszymy także muzykę takich grup jak brytyjski Supertramp czy niemiecki Birth Control.

Start - niedziela (24 maja), 21:00. Do usłyszenia!

Kansas, 1975

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz