czwartek, 7 maja 2015

Elektryczna cisza

Muzyczna scena krautrocka będzie tematem przewodnim najbliższej audycji za PROGiem. W rolach głównych wystąpią grupy Neu! oraz Dzyan.

Złoty okres krautrocka to z pewnością przełom lat 60-tych i 70-tych. Can, Ash Ra Tempel, Popol Vuh, Amon Düül II - te czołowe grupy niezależnej sceny niemieckiej swe najwybitniejsze dzieła wydały w latach 1969-1973. Z każdym upływającym rokiem, w szczególności gdy do głosu doszły rewolucjonizujące brzmienie instrumenty elektroniczne, krautrock tracił na znaczeniu. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że zarówno w roku 1974, jak i w 1975 żar tej muzyki jeszcze mocno się tlił, choć już w roku 1977 niemal zupełnie poszedł w tak zwaną odstawkę.

W sezonie wydawniczym 1975 szczególnie dobrze zapisała się formacja Neu!. Jej album zatytułowany Neu! '75, to prawdziwy kolaż klimatycznych dźwięków. Właśnie temu wydawnictwu poświęcimy za PROGiem najwięcej miejsca. W ramach audycji posłuchamy także muzyki z pierwszego solowego albumu Manuela Göttschinga, lidera Ash Ra Tempel, oraz trzeciej płyty grupy Dzyan, która mocno odnosiła się do... Ash Ra Tempel oraz Agitation Free. Rzecz jasna nie zabraknie muzyki pionierów gatunku Can, Popol Vuh oraz Amon Düül II. 

To będzie mocno klimatyczna, ale i bardzo różnorodna audycja. Zapraszam do słuchania!

Start - niedziela (10 maja), 21:00. Do usłyszenia!

Liderzy Neu! - Michael Rother oraz Klaus Dinger

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz