piątek, 14 listopada 2014

"Na początku było Kansas"

Amerykańska formacja Kansas ze swoim debiutanckim albumem oraz projekt Utopia Todda Rundgrena będą głównymi bohaterami najbliższej audycji za PROGiem.

Do tej pory w ramach audycji, mówiąc o muzyce pochodzącej z USA, ograniczaliśmy się jedynie do jazzu oraz muzyki eksperymentalnej. Wszystko dlatego, że rock progresywny w Stanach Zjednoczonych niemal nie istniał i to pomimo ogromnego zainteresowania tamtejszej publiczności muzyką Yes, King Crimson czy Genesis. Wszystko zmieniło się kiedy na scenie pojawiła się, wywodząca się z rejonu Kansas, formacja o nazwie... Kansas! W marcu roku 1974 grupa wydała swój debiutancki album, dzięki któremu przebojem wdarła się do czołówki najpopularniejszych okołoprogresywnych formacji, dając jednocześnie ogromny impuls do dalszego rozwoju gatunku. Czerpiąc z europejskich wzorców i dodając specyfikę muzycznych tradycji USA stworzyła ciekawą i oryginalną muzyczną mieszankę.

Za PROGiem posłuchamy również muzyki Todda Rundgrena i jego projektu Utopia, a także melodyjnego debiutu Pavlov's Dog.

Czeka nas naprawdę szalenie interesująca i pierwsza tego rodzaju audycja, w całości poświęcona amerykańskiej scenie rocka progresywnego. Podczas najbliższego spotkania za PROGiem przeanalizujemy zwłaszcza elementy, które odróżniały ją od stylu europejskiego.

Start - niedziela (16 listopada), godz. 21:00.

Kansas, 1974

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz