sobota, 26 lutego 2011

Manifest audycyjny

Tak! Już we wtorek, 1 marca o godzinie 20.00 w Radiu Aktywnym czeka na Was pierwsza, premierowa audycja za PROGiem! 

A o czym będziemy rozmawiać i czego będziemy słuchać? Pora uchylić rąbka tajemnicy, którą przez dłuższy czas utrzymywałem.

Chciałbym zabrać Cię we wspaniałą podróż. Podróż wehikułem czasu do początków istnienia, do korzeni rocka progresywnego. Wspólnie będziemy dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku poznawać, badać i analizować ten muzyczny gatunek. Poczynając od lat 60tych z każdą kolejną audycją będziemy robić krok ku muzyce współczesnej, pokonywać kolejne muzyczne epoki i zauważać przemiany jakie doprowadziły do powstania muzyki, która powstaje obecnie. Przekraczając tytułowy próg przyjrzymy się progresywnej rewolucji lat 70-tych, będziemy świadkami kryzysu tego gatunku, by ujrzeć jego powstanie z popiołów, ale już w formie neoprogresywnej. Oczywiście na latach 80-tych historia muzyki się nie kończy, tak więc nie obca nam będzie ekspansja tzw. metalu w różnych formach (oczywiście dotykającego również muzykę progresywną), powoli kierując nas w stronę XXI wiek i muzycznych innowacji ostatnich lat. Będziemy świadkami narodzin legend, ich kryzysów oraz wzlotów i upadków. Będziemy towarzyszyć zespołom wielkim, a także tym mało znanym w ich muzycznych poczynaniach. Wspólnie zbadamy zmiany zachodzące na rynku muzycznym, zauważymy rewolucje brzmieniowo - techniczne i zmieniające się podejście słuchacza do muzyki. 

To nie będzie zwykła muzyczna audycja. To będzie wielki, ambitny dokument pokazujący w całej krasie ponad czterdziestoletnią historię muzyki progresywnej!

Nigdy nie słuchałeś muzyku progresywnej? Interesuje Cię ambitna muzyka i chciałbyś ją lepiej poznać? Słyszałeś wiele o klasyce rocka progresywnego, lecz nie wiesz jak się za nią zabrać? Może jedynie lubisz posłuchać ciekawej muzyki? Jeżeli choć na jedno z tych pytań padła odpowiedź „tak” to ta audycja jest absolutnie DLA CIEBIE!

Przekrocz próg we wtorek o godzinie 20:00 tylko w Radiu Aktywnym! Czy odważysz się uchylić drzwi i znaleźć się po drugiej stronie? Będę czekał tuż za PROGiem


UWAGA! W trakcie premierowej audycji zostanie przeprowadzony konkurs, w którym na zwycięzcę czekać będzie atrakcyjna NAGRODA rzeczowa. Tak więc będzie o co walczyć!


Przewidywany plan audycji czyli co nas czeka po przekroczeniu progu (oczywiście daty są czysto orientacyjne):
Pokój numer 1: lata 1967-1968 (krótka charakterystyka, warunki powstania rocka progresywnego, pionierzy gatunku)
Pokój numer 2: era klasyczna rocka progresywnego 1969-1976 (Pink Floyd, Genesis, King Crimson, Yes, ELP, Jethro Tull i inni prekursorzy gatunku, cechy muzyki progresywnej, podłoże socjologiczne, kulturowe i ideologiczne; scena cunterbery, rock psychodeliczny, krautrock, RIO, zeuhl, fusion i inne podgatunki muzyki progresywnej)
Pokój numer 3: wielki kryzys 1976-1981 (wyczerpanie się stylu klasycznego, zmiany na rynku muzycznym, ekspansja muzyki punk, disco i NWOBHM; zespół Asia symbolem upadku ery klasycznej)
Pokój numer 4: rock neoprogresywny i ekspansja muzyki metalowej 1981-1992 (Marillion i inni prekursorzy gatunku, cechy stylu neoprogresywnego; muzyka progresywna, a sukces Iron Maiden oraz narodziny thrash metalu)
Pokój numer 5: nurty współczesne 1992+ (Dream Theater, Porcupine Tree i Opeth jako przewodnie progresywne grupy, nurty progresywne w muzyce do dni dzisiejszych, ekspansja post-rocka i post-metalu).

Cóż mogę więcej powiedzieć? Zapraszam na pierwszą audycję, na której bardziej szczegółowo zajmę się tym, o czym będziemy mówić za progiem :)
Do usłyszenia we wtorek o 20.00!

1 komentarz:

  1. Dla mnie, czyli młodzieńca dopiero poznającego świat rocka progresywnego, to niesamowicie kusząca audycja. Już nie mogę się doczekać.

    OdpowiedzUsuń