czwartek, 29 stycznia 2015

Zbrodnia stulecia

Muzyczna energia i wspaniałe melodie będą królować podczas najbliższego spotkania za PROGiem. Głównym bohaterem audycji będzie grupa Supertramp z rewelacyjnym albumem Crime of the Century.

Dla grupy Supertramp album Crime of the Century był prawdziwym uderzeniem pioruna. Po dwóch dobrych, aczkolwiek nie rewelacyjnych albumach, zespół nagrał wydawnictwo, które przebojem wdarło się do czołówki najlepszych premier roku 1974. Album trafił na 1 miejsce sprzedaży w Kanadzie oraz 4 w Wielkiej Brytanii, a utwory z płyty do tej pory wzruszają i porywają kolejne pokolenia słuchaczy.

Rok 1974 to także arcyciekawy debiut Kanadyjczyków z Rush oraz kolejny album Jethro Tull, próbującego podnieść się po niezadowalającej trasie koncertowej, promującej A Passion Play. Ponadto kolejne albumy wydali: Wishbone Ash, Budgie oraz Deep Purple. Muzyki wszystkich powyższych grup posłuchamy za PROGiem w najbliższą niedzielę.

Zapowiada się naprawdę bardzo żywiołowa audycja przepełniona fantastycznymi melodiami, hard rockowymi riffami i brzmieniem hammonda. Gorąco zapraszam do słuchania!

Start - niedziela (2 lutego), 21:00.

wtorek, 27 stycznia 2015

Relacja: XX urodziny 'Moonshine' w Progresji

Każdy muzyczny gatunek ma swoje złote lata. Muzyka Collage lata swojej świetności ma niestety za sobą. Dziś młoda generacja rzadko spogląda głodnym okiem na styl Marillion czy IQ z lat 80-tych, chętniej zwracając swe uszy w kierunku post-progressive czy post-rocka. Po swojej reaktywacji Collage stanął przed niesamowicie trudnym zadaniem. Nie tyleż musiał skutecznie przypomnieć o sobie fanom formacji, o ile nie mógł sobie pozwolić na to, by nie zaszczepić miłością do własnej twórczości nową generację słuchaczy. Koncert w Progresji był niezbitym dowodem na to, że to trudne zadanie udało się w zupełności. Chyba nawet lepiej, niż zespół mógłby się spodziewać.

Od wydania Moonshine minęło już 20 lat. Z tej okazji muzycy Collage postanowili uczcić ten niezwykle ważny dla polskiej muzyki album, prezentując go w całości na żywo. Mimo niezbyt sprzyjającego terminu frekwencja była znakomita. Klub zapełniony był niemal w całości, a liczbowo publiczność zbliżała się do "osiągów" koncertów Opeth czy Carcass. 

Występ Collage zapowiedział dziennikarz radiowej "Trójki", Piotr Stelmach, który zaliczył mały epizod w roli managera grupy w latach 90-tych. Wbrew moim oczekiwaniom Collage nie zaprezentowało Moonshine od deski do deski. Koncert rozpoczął się od In Your Eyes, przechodzącym w Heroes Cry, a w dalszej kolejności formacja mieszała materiałem, prezentując kompozycje z Baśni oraz Safe. Z jednej strony trochę szkoda, że nie mieliśmy możliwości rozkoszować się muzyką z Moonshine, zagraną od A do Z, ale z drugiej strony wydaje się, że dzięki temu wydarzenie nie utraciło na swojej nieprzewidywalności i dramaturgii. Nawet ja, znający "set" Collage niemal od podszewki, byłem nieco zaskoczony kolejnością zaprezentowanych kompozycji.

Uczestniczyłem w reaktywacyjnym koncercie Collage dwa lata temu. Mimo tego, że zapamiętam to wydarzenie niezwykle pozytywnie, to rocznicowy koncert... przebił go o głowę. Muzycy nie tylko wypadli lepiej jako pewny siebie zespół. Collage dosłownie dopieściło wydarzenie pod względem wizualno-brzmieniowym. Tak krystalicznego brzmienia i perfekcyjnej gry świateł nie powstydziłaby się żadna wielka gwiazda! Wspaniale wyeksponowano perkusje Wojtka Szadkowskiego, który co chwila zaskakiwał ciekawymi zagraniami. Bajkowo brzmiała gitara Mirka Gila, która otrzymała niesamowitą wręcz głębię. Do poziomu, zresztą to już jest normą, dostosował się Karol Wróblewski. Kiedy dwa lata temu Collage ogłosiło, że to właśnie on będzie pełnił rolę wokalisty, fani przyjęli ten fakt z umiarkowanym optymizmem, by nie rzec podejrzliwością. Czy sobie poradzi? Okazało się, że tak! Karol wspaniale wykonywał swoje partie wokalne, którymi po prostu żył na scenie. Razem z kolegami zespołu bardzo skutecznie inicjował kontakt z fanami, przez co publiczność reagowała żywiołowo na muzykę Collage od pierwszego do ostatniego zagranego dźwięku.

Był to naprawdę bardzo udany koncert. Warto było uczestniczyć na wydarzeniu nie tylko by posłuchać repertuaru Collage w mistrzowskiej oprawie. Bardzo podniosła na duchu wspaniała frekwencja tego wieczoru. Dobrze, że ciągle są tacy, którzy doceniają te piękne dźwięki.

Zdjęcia -> klik

Setlista:
1. In Your Eyes
2. Heroes Cry
3. Ja i Ty
4. Kołysanka
5. One of Their Kind
6. Safe
7. Lovely Day
8. Baśnie
9. The Blues
10. Eight Kisses
11. Jeszcze jeden dzień
12. Moonshine
13. War Is Over
_________
14. Wings in the Night
_________
15. Living in the Moonlight
16. God (John Lennon cover)
17. The Blues

niedziela, 25 stycznia 2015

Audycja nr 122 - rok 1974 (XIII)

Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Herbie Hancock Butterfly (Thrust, 1974)
3. Weather Report - Mysterious Traveller (Mysterious Traveller, 1974)
4. Weather Report - Scarlet Woman (Mysterious Traveller, 1974)
5. SantanaLife Is Anew (Borboletta, 1974)
6. Return to Forever - Vulcan Worlds (Where Have I Known You Before, 1974)
7. Return to Forever Where Have I Loved You Before / The Shadow of Lo (Where Have I Known You Before, 1974)
8. Return to Forever Where Have I Danced With You Before / Beyond the Seventh Galaxy (Where Have I Known You Before, 1974)
9. Stanley Clarke Yesterday Princess / Lopsy Lu (Stanley Clarke, 1974)
10. Larry Coryell - Birdfingers (Eleventh House with Larry Coryell, 1974)
11. Carlos Santana & Alice Coltrane - Angel Of Air / Angel Of Water (Illuminations, 1974) 
12. Mahavishnu Orchestra - Power Of Love (Apocalypse, 1974)
13. Mahavishnu OrchestraWings Of Karma (Apocalypse, 1974)
14. Billy Cobham - Crosswinds (Crosswinds, 1974)
15. Billy Cobham - Heather (Crosswinds, 1974)
16. Light Coorporation - Before the Murmure of Silence (Base od a True Story) (Chapter IV – Before the Murmur of Silence, 2014)

Where Have I Known You Before

czwartek, 22 stycznia 2015

Wulkan słów

Amerykańska scena muzyki fusion będzie tematem przewodnim najbliższej audycji za PROGiem. W rolach głównych: Return to Forever, Mahavishnu Orchestra oraz Weather Report.

Fusion to nurt w muzyce jazzowej i rockowej, będący wypadkową elementów tych dwóch koncepcji muzycznych. Pierwsza połowa lat 70-tych to złote lata rozwoju tego gatunku. W następstwie sukcesów Milesa Davisa (albumy In a Silent Way oraz !@#$%^&* Brew) w eksploatacji jazzrocka, za śladem autorytetu podążyła generacja młodych muzyków, wywodzących się z kultury jazzowej, ale chłonących wzorce ambitnej muzyki rockowej. Return to Forever, Mahavishnu Orcehstra oraz Weather Report to główni przedstawiciele tego trendu. Ci pierwsi w roku 1974 wydali naprawdę zjawiskowy album. Where Have I Known You Before to pierwsze wydawnictwo, na którym partie gitarowe zagrał nie kto inny jak Al Di Meola. Warto będzie spędzić przy nim niedzielny wieczór za PROGiem.

Tym razem nie zdradzę pozostałych bohaterów najbliższej audycji. Niech będzie bardziej zaskakująco!

Start - niedziela (25 stycznia), 21:00. Do usłyszenia!

Return to Forever, 1974

niedziela, 18 stycznia 2015

Audycja nr 121 - rok 1974 (XII)

Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Peter Hammill - The Lie (Bernini's Saint Theresa) (The Silent Corner And The Empty Stage, 1974)
3. Kornelyans - Not an Ordinary Life (Not an Ordinary Life, 1974)
4. Kornelyans - Generation 1942 (Not an Ordinary Life, 1974)
5. Jazz Q - Lost Soul (Symbiosis, 1974)
6. Gentle Giant - Proclamation / Valedictory (The Power And The Glory, 1974)
7. Gentle Giant - So Sincere (The Power And The Glory, 1974)
8. Gentle Giant - Playing The Game (The Power And The Glory, 1974)
9. Renaissance - Black Flame (Turn Of The Cards, 1974)
10. Peter Hammill - Faint Heart And The Sermon (You (In Camera, 1974)
11. Peter Hammill - Again (In Camera, 1974) 
12. Peter Hammill - The Comet, The Course, The Tail (In Camera, 1974)
13. Peter Hammill - Emperor In His War Room (In Camera, 1974/2006)
14. Ange - Exode (Au-delà du délire, 1974)
15. Omega - 200 Years After The Last War (200 Years After The Last War, 1974)

Gentle Giant - The Power and the Glory

środa, 14 stycznia 2015

Potęga i chwała

Albumy The Power and the Glory Gentle Giant oraz In Camera Petera Hammilla będą głównym tematem najbliższej audycji za PROGiem.

Rok 1973 Gentle Giant zapisał sobie do tych niezwykle udanych. Odejście Phila Shulmana nie odbiło się negatywnie na zespole, czego dowodem był niezwykle ciepło przyjęty album pt. In a Glass House. We wrześniu roku 1974 muzycy poszli za ciosem. The Power and the Glory to wydawnictwo poświęcone tematyce władzy i jej wpływu na jednostkę. Choć dyskografia Gentle Giant jest niebywale równa, to ten album wydaje się jednym z czołowych osiągnięć zespołu.

Peter Hammill w roku 1974 był w niesamowitej formie. Po fantastycznym The Silent Corner and the Empty Stage muzyk szybko zdobył się na wydanie jeszcze jednego wydawnictwa. In Camera to kolejna niezwykle mocna pozycja w dyskografii Peter Hammilla. Lider Van der Graaf Generator odszedł od mrocznej, niemal depresyjnej aury poprzedniego albumu, stawiając na bardziej energetyczne kompozycje o dość frapującej tematyce. Płyta ukazała się w lipcu czyli niespełna pięć miesięcy po wydaniu The Silent Corner and the Empty Stage.

Podczas audycji odrobimy zaległości z tzw. audycji słowiańskiej. Za PROGiem usłyszymy muzykę jugosłowiańskiego Kornelyans (Kroni Grupa) oraz czechosłowackiego Jazz Q. To czekać będzie na nas na samym początku naszego spotkania.

Podczas audycji opowiem o najnowszych wydawnictwach Gentle Giant (nagranie koncertowe) oraz Petera Hammilla (płyta studyjna), który miały premiery w listopadzie ubiegłego roku. Będzie też kilka muzycznych niespodzianek.

Start - niedziela (18 stycznia), 21:00. Do usłyszenia! 

Gentle Giant, 1974

niedziela, 11 stycznia 2015

Audycja nr 120 - rok 1974 (XI)

Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Robert Calvert - The Aerospaceage inferno (Captain Lockheed And The Starfighters, 1974)
3. Egg - Wind Quartet 1 (The Civil Surface, 1974)
4. Egg - Germ Patrol (The Civil Surface, 1974)
5. Cos - Postaeolian Train Robbery (Postaeolian Train Robbery, 1974)
6. Cos - Amafam (Postaeolian Train Robbery, 1974)
7. Cos - Populi (Postaeolian Train Robbery, 1974)
8. Robert Wyatt - Sea Song (Rock Bottom, 1974)
9. Robert Wyatt - A Last Straw (Rock Bottom, 1974)
10. Robert Wyatt - Alifib / Alifie (Rock Bottom, 1974)
11. Gong Thoughts For Naught / A P.H.P.'s Advice (You (Radio Gnome Invisible, Pt. 3), 1974)
12. Gong - Magick Mother Invocation / Master Builder (You (Radio Gnome Invisible), 1974) 
13. Gong - A Sprinkling of Clouds / Perfect Mystery (You (Radio Gnome Invisible, Pt. 3), 1974)
14. Caravan - To Love in Your Eye (Caravan & The New Symphonia, 1974)

Robert Wyatt - Rock Bottom

środa, 7 stycznia 2015

Szczypta obłoków

Muzyka sceny Canterbury z czołowymi wydawnictwami roku 1974 będzie tematem najbliższej audycji za PROGiem.

"Utrata moich nóg dała mi nowy rodzaj wolności." - tak po latach swój tragiczny wypadek komentował Robert Wyatt. Rock Bottom to pierwszy album muzyka nagrany po fatalnym zdarzeniu, przez które do tej pory jest sparaliżowany od pasa w dół. Życiowy dramat w dużym stopniu złożył się na sukces solowego wydawnictwa Wyatta. Rock Bottom to przepiękny, poruszający album, któremu w niedzielę za PROGiem poświęcimy najwięcej miejsca.

Sporo muzyki usłyszmy także od grupy Gong. W roku 1974 formacja wydała trzecią część swojej trylogii Radio Gnome Invisible, zatytułowaną You. Grupa spenetrowała nieznane sobie dotąd obszary, tworząc jedno z najwybitniejszych dzieł w swojej burzliwej historii.

Rok 1974 to także debiut fascynującego, belgijskiego Cos, koncertowa, niezwykle udana płyta Caravan, nagrana przy współudziale orkiestry symfonicznej, a także kolejny album Egg.

W niedzielę za PROGiem będzie tak różnorodnie... jak zróżnicowana jest sama scena Canterbury! Z niecierpliwością czekam na najbliższą audycję gdyż zapowiada się bardzo, ale to bardzo smakowicie.

Start - niedziela (11 stycznia), 21:00. Do usłyszenia!

Robert Wyatt, 1974

wtorek, 6 stycznia 2015

Collage – Moonshine 20th Anniversary Live Show

17 stycznia w klubie Progresja Music Zone odbędzie się koncert z okazji 20-lecia albumu Moonshine!

"Koncert zostanie zarejestrowany na nośnikach DVD oraz CD, a później oczywiście wydany. Chcielibyśmy także, uwiecznić tym wydawnictwem każdą chwilę oraz dosłownie każdą osobę, która weźmie udział w tym niesamowitym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że będzie to świetna pamiątka. Zapraszamy Was Kochani do przyjazdu i wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu." – Collage

Album Moonshine odniósł ogromny sukces artystyczny i do dnia dzisiejszego uważana jest za jedną z najważniejszych płyt lat 90. w rocku progresywnym. Według czytelników pisma Tylko Rock znalazła się na 6. miejscu najlepszych płyt rockowych w Polsce a według tego samego pisma w podsumowaniu dekady 1991-2001 uznana została za jedną z pięciu najlepszych płyt polskich roku 1995.




Progresja Music Zone
data: 17/01/2015
godzina: 18:00 - 23:30
scena: Main Stage
ceny biletów: przedsprzedaż - 50 PLN | w dniu - 60 PLN

niedziela, 4 stycznia 2015

Audycja nr 119 - rok 1974 (X)

Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Anna Jantar - Najtrudniejszy pierwszy krok (Tyle słońca w całym mieście, 1974)
3. Anna Jantar - Kto wymyślił naszą miłość (Tyle słońca w całym mieście, 1974)
4. Czerwone Gitary - Rytm Ziemi (Rytm Ziemi, 1974)
5. Czesław Niemen - Lilacs And Champagne (Mourner's Rhapsody, 1974)
6. Czesław Niemen - Inside I'm Dying (Mourner's Rhapsody, 1974)
7. Tadeusz Woźniak - Pewnego dnia o świcie (Odcień ciszy, 1974)
8. Test - Płyń pod prąd (Test, 1974)
9. Test - Inna jest noc (Test, 1974)
10. Michał Urbaniak - Seresta (Fusion, 1974)
11. Marek Grechuta - Świat w obłokach (Magia obłoków, 1974)
12. SBB - I Need You Baby (SBB, 1974) 
13. SBB - Odlot (SBB, 1974)
14. Blue Effect - Boty (Modrý efekt & Radim Hladík, 1974)
15. Blue Effect - Čajovna (Modrý efekt & Radim Hladík, 1974)
16. Omega - Suite (200 Years After The Last War, 1974)

Modrý efekt & Radim Hladík

czwartek, 1 stycznia 2015

Odlot

Debiut wydawniczy SBB, a także najważniejsze albumy muzyków z Bloku Wschodniego będą bohaterami najbliższej audycji za PROGiem.

SBB powstał w 1971 r. w Siemianowicach Śląski jako zespół Józefa Skrzeka, młodego wówczas basisty i pianisty, który miał za sobą już niemal roczną współpracę z zespołem Breakout. W składzie tria obok lidera znaleźli się Apostolis Anthimos, 17-letni syn greckich imigrantów oraz Jerzy Piotrowski. W końcu 1971 r. cały Silesian Blues Band rozpoczął ponad półtoraroczną współpracę z Czesławem Niemenem (jako grupa Niemen). Koncertowali wówczas wiele w Europie (m.in. podczas festiwalu Rock And Jazz Now w Monachium) i w kraju, zarejestrowali także cztery albumy. Latem 1973 r. drogi muzyków rozeszły się, Niemen wkrótce założył Niemen Aerolit, a Silesian Blues Band przekształcił się w SBB. Skrót ten już wtedy rozwijano (wedle pomysłu Franciszka Walickiego, ówczesnego opiekuna grupy) jako „Szukaj, Burz i Buduj”. Pierwszy album SBB został zarejestrowany 18-19 kwietnia 1974 r. Gdy trafił do sklepów późnym latem tego samego roku (swoisty rekord polskiej fonografii tamtego czasu), jego pierwszy nakład natychmiast się rozszedł, osiągając na czarnym rynku nawet czterokrotne (!) przebicie cenowe. Wypełniła go brawurowa, żywiołowa muzyka, odwołująca się do tradycji Jimi’ego Hendrixa i tria Cream, pełna szaleńczych solówek gitary i przesterowanego basu (jeden ze znaków rozpoznawczych SBB tamtego czasu), ale i lirycznych fragmentów wykorzystujących brzmienie fortepianu. Kolejne miesiące działalności to stale powiększająca się liczba występów, również w innych krajach bloku wschodniego – zespół pojawia się regularnie w NRD, Czechosłowacji i na Węgrzech...

To właśnie debiutanckiemu albumowi grupy poświęcimy za PROGiem najwięcej miejsca. W ramach audycji obok SBB usłyszymy muzykę Czesława Niemena, Marka Grechuty oraz Michała Urbaniaka. Będzie też sporo niespodzianek. Przyjrzymy się muzyce, jaką w roku 1974 żyła komunistyczna Polska, a także zahaczymy o kluczowe zespoły z m.in. Węgier i Czechosłowacji (Jazz Q, Omega).

Start: 4 stycznia (niedziela), 21:00. Do usłyszenia!