niedziela, 30 listopada 2014

Audycja przeniesiona

Z uwagi na problemy natury technicznej dzisiejsza audycja zostaje przeniesiona na niedzielę 14 grudnia. Planowanego na dziś, naprawdę szalenie interesującego materiału posłuchamy za dwa tygodnie. Za tydzień za PROGiem, zgodnie z harmonogramem, skupimy się na grupie Renaissance.

Za zaistniałe, niezależne ode mnie problemy przepraszam.

środa, 26 listopada 2014

A24H - Audycja Urodzinowa na X URODZINY RADIA AKTYWNEGO 29 XI - 30 XI 2014

Radio Aktywne obchodzi swoje 10. urodziny i z tej okazji chce podzielić się z Wami tym, co ma najlepsze:) Po raz kolejny przygotowujemy dla Was specjalną audycję i będziemy w studio przez 24 godziny, a może nawet dłużej!

Co będzie się działo?


- Nietypowe wydania naszych najlepszych audycji: Post vs Reszta Świata, „Lista Przebojów Radia Aktywnego 2004-2014″, 10 Uścisków Dłoni, Stare vs Nowe, Czwarty Wymiar Bredni, Urodzinowe Biurko, RadioAktywne Pytania, Kulturalne podsumowanie 10 lat, Towar Warszawski.

- Rozmowy ze znakomitymi gośćmi takimi jak Andrzej Ziemiański, Karol Strasburger, Tomasz Knapik, Andrzej Strejlau, Sonia Pisze Piosenki, Bogna Świątkowska, Wojciech Wagner, Zbigniew Wodecki, Anna Seweryn.

- Lista Przebojów Alternatywy z całej dekady z muzyką wybieraną nie tylko przez obecnych radiowców, ale również tych których wystąpili z szeregów RAdiowej braci.

- Pozdrowienia, muzyczne (i nie tylko) niespodzianki oraz morze prezentów w różnych konkursach (płyty, książki, karnety, wejściówki, „różności” – a to wszystko dzięki naszym PARTNEROM!

Zaproście znajomych i bliskich! Mamy nadzieję, że będziecie świętować RAzem z nami!

Link do słuchania: http://radioaktywne.pl/player/

niedziela, 23 listopada 2014

Audycja nr 116 - rok 1974 (VII)

Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Osanna - Il castello Delles (Landscape of Life, 1974)
3. Alusa Fallax - Splendida Sensazione (Intorno Alla Mia Cattiva Educazione, 1974)
4. Alusa FallaxFuori Di Me Dentro Di Me / Fuori Di Me Dentro Di Me (Intorno Alla Mia Cattiva Educazione, 1974)
5. Premiata Forneria Marconi - La Luna Nuova (L'isola Di Niente, 1974)
6. Premiata Forneria Marconi - L'isola Di Niente (L'isola Di Niente, 1974)
7. Premiata Forneria Marconi - Dolcissima Maria (L'isola Di Niente, 1974)
8. Delirium - Il Dono (III: Viaggio Negli Arcipelaghi Del Tempo, 1974)
9. Il Volo - Come Una Zanzara (Il Volo, 1974)
10. Le Orme - Frutto Acerbo (Contrappunti, 1974)
11. Le Orme - Maggio (Contrappunti, 1974)
12. Procession - Uomini Di Vento (Fiaba, 1974)
13. Biglietto Per L'Inferno - Ansia (Biglietto Per L'Inferno, 1974)
14. Biglietto Per L'Inferno - Confessione (Biglietto Per L'Inferno, 1974)
15. Murple - Anartide Metamorfosi Pathos (Io Sono Murple, 1974)

L'isola Di Niente

środa, 19 listopada 2014

Wyspa nicości

Muzyka rock progressivo italiano królować będzie poczasz najbliższej audycji za PROGiem. W ramach naszego najbliższego spotkania skupimy się zwłaszcza na Premiata Forneria Marconi, Le Orme oraz Biglietto Per L'Inferno.

Lata 1972 i 1973 to złoty okres w historii włoskiej muzyki progresywnej. Właśnie wtedy wydane zostały najwybitniejsze muzyczne dzieła rock progressivo italiano. Trend ten nieco wyhamował w roku 1974, w którym mimo wszystko i tak roiło się od niezwykłych muzycznych wydawnictw.

Podczas najbliższej audycji za PROGiem przyjrzymy się dalszym losom hegemonów gatunku, formacjom Premiata Forneria Maconi oraz Le Orme, które rok wcześniej wydały swoje najznamienitsze pozycje. Zahaczymy także o debiuty Biglietto Per L'Inferno i Alusa Fallax, a także kolejne płyty grup Osanna i Delirium. Jak zawsze nie zabraknie muzycznej dynamiki oraz emocji, typowych dla muzyki włoskiej.

Start - niedziela (23 listopada), godz. 21:00. Do usłyszenia!

PFM, 1974

wtorek, 18 listopada 2014

Najnowszy Lizard już w sklepach

Za oknem coraz zimniej i coraz mniej ciekawie, a w Lizardzie kolorowo, bogato…. Prezentujemy całą gamę wywiadów podsumowujących ważne wydarzenia lata i jesieni w rocku progresywnym, „zajawiamy” nową płytę Pink Floyd, piszemy o psychodelicznej erze Beatelsów, przełomowym momencie w karierze Queen, przyglądamy się biografii Roberta Planta, rozmawiamy ze Stevem Hillagem i – jak zawsze – odsłaniamy przeróżne perełki z przeszłości. Do tego aż 20 stron recenzji(!) i pełny album na CD. Miłej lektury!

CD – Mark Kelson: Pełnowymiarowy, tegoroczny album gitarzysty, wokalisty i kompozytora z Australii, mającego na koncie współpracę z Alternative 4 i The Eternal. Znakomita rzecz, a dla czytelników Lizarda na płycie znalazł się jeden dodatkowy utwór!

ROBERT PLANT: Przegląd działalności „Złotego Boga Rock’n’Rolla” od czasów Led Zeppelin po niedawne występy na Kole Podbiegunowym.

THE BEATLES: Dokładna analiza twórczości Fab Four pod kątem poszukiwania tropów rocka psychodelicznego, w wykonaniu Piotra Koryckiego, jednego z największych fanów zespołu w Polsce.

THE QUEEN: U wrót do światowej kariery zespół nagrywa szalenie ważne „Queen II” i „Sheer Heart Attack”. Michał Wilczyński pisze o powstawaniu tych krążków i koncertowych sukcesów zespołu.

LUNATIC SOUL: Najnowszy solowy projekt Mariusza Dudy z Riverside jest znakomity! O inspiracje muzyka wypytywał Przemysław Siwik.

DREAM THEATHER: Specjalnie dla Lizarda Jordan Rudess udzielił Małgorzacie Arabskiej jedynego wywiadu przed koncertem w Gdyni.

PENDRAGON: Każda nowa płyta tego zespołu do krok w inne rejony. Nick Barrett pisze o swoich przeżyciach i o tym co robi w czasie wolnym od gry ze swoim bandem.

WALFAD: W Polsce nie brakuje obiecujących kapel. Profil śląskiego bandu przybliża Michał Chalota.

niedziela, 16 listopada 2014

Audycja nr 115 - rok 1974 (VI)

Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Kansas - Can I Tell You (Kansas, 1974)
3. Sparks - This Town Ain't Big Enough for the Both of Us (Kimono My House, 1974)
4. Pavlov's Dog - Julia (Pampered Menial, 1974)
5. Pavlov's Dog - Late November (Pampered Menial, 1974)
6. Pavlov's Dog - Fast Gun (Pampered Menial, 1974)
7. Steely Dan - Rikki Don't Lose That Number (Pretzel Logic, 1974)
8. Kansas - Belexes (Kansas, 1974)
9. Kansas - Lonely Wind (Kansas, 1974)
10. Kansas - Journey from Mariabronn (Kansas, 1974)
11. Kansas - Death of Mother Nature Suite (Kansas, 1974)
12. Chicago - (I've Been) Searchin' So Long (Chicago VII, 1974)
13. Todd Rundgren - The Spark Of Life (Todd, 1974)
14. Utopia - Utopia Theme (Todd Rundgren's Utopia, 1974)
15. Utopia - The Ikon (Todd Rundgren's Utopia, 1974)

Kansas

piątek, 14 listopada 2014

"Na początku było Kansas"

Amerykańska formacja Kansas ze swoim debiutanckim albumem oraz projekt Utopia Todda Rundgrena będą głównymi bohaterami najbliższej audycji za PROGiem.

Do tej pory w ramach audycji, mówiąc o muzyce pochodzącej z USA, ograniczaliśmy się jedynie do jazzu oraz muzyki eksperymentalnej. Wszystko dlatego, że rock progresywny w Stanach Zjednoczonych niemal nie istniał i to pomimo ogromnego zainteresowania tamtejszej publiczności muzyką Yes, King Crimson czy Genesis. Wszystko zmieniło się kiedy na scenie pojawiła się, wywodząca się z rejonu Kansas, formacja o nazwie... Kansas! W marcu roku 1974 grupa wydała swój debiutancki album, dzięki któremu przebojem wdarła się do czołówki najpopularniejszych okołoprogresywnych formacji, dając jednocześnie ogromny impuls do dalszego rozwoju gatunku. Czerpiąc z europejskich wzorców i dodając specyfikę muzycznych tradycji USA stworzyła ciekawą i oryginalną muzyczną mieszankę.

Za PROGiem posłuchamy również muzyki Todda Rundgrena i jego projektu Utopia, a także melodyjnego debiutu Pavlov's Dog.

Czeka nas naprawdę szalenie interesująca i pierwsza tego rodzaju audycja, w całości poświęcona amerykańskiej scenie rocka progresywnego. Podczas najbliższego spotkania za PROGiem przeanalizujemy zwłaszcza elementy, które odróżniały ją od stylu europejskiego.

Start - niedziela (16 listopada), godz. 21:00.

Kansas, 1974

poniedziałek, 10 listopada 2014

Recenzja: Pink Floyd - The Endless River (2014)

 

Informacja o wydaniu przez Pink Floyd kolejnego albumu wywołała lawinę kontrowersji. Obok opinii, wyrażających wielki entuzjazm z możliwości posłuchania kolejnych dźwięków zespołu, z równym natężeniem pojawiały się głosy zwątpienia. Czy muzycy podołają? Czy muzyczna legenda nie poda w wątpliwość swojej kultowej pozycji? Czy ten album jest w ogóle komuś potrzebny?

The Endless River to ostatnie słowa jakie padają na ostatnim dotąd, pełnowymiarowym wydawnictwie Pink Floyd, wydanym w roku 1994. Tytuł albumu został wybrany nieprzypadkowo. Zawartość The Endless River to bowiem muzyka w większości napisana przez Davida Gilmoura, Richarda Wrighta oraz Nicka Masona podczas pracy nad The Divison Bell. Materiał ten początkowo planowano wydać, jednak ostatecznie z tego zrezygnowano (nie są to tzw. "odrzuty" z sesji jak plotkowano w kuluarach). Dlaczego zdecydowano się na ten ruch po dwudziestu latach? Tak naprawdę trudno to ocenić. Obecny skład Pink Floyd (David Gilmour, Nick Mason) firmował The Endless River jako muzyczny hołd złożony wieloletniemu klawiszowcy grupy, Richardowi Wrightowi, który zmarł na raka w roku 2008. Trzeba uczciwie przyznać, że zawartość albumu ten hołd rzeczywiście odzwierciedla. Wydawnictwo bowiem mocno skupione jest wokół muzyki Wrighta i oddaje ducha jego stylu oraz muzycznej osobowości.

Pink Floyd, 1994
The Endless River to osiemnaście utworów o łącznym czasie trwania przewyższającym 50 minut. Płyta, nawet jak na Pink Floyd, jest wydawnictwem nietypowym. Złożona jest ona bowiem z krótkich utworów (tylko połowa przekracza 2 minuty) i niemal w całości (prócz ostatniego utworu) jest płytą instrumentalną. Muzycznie też jest nieco eksperymentalnie. The Endless River to album nadspodziewanie mocno zbliżony do muzyki elektronicznej. Nawet tyle informacji wystarczy by stwierdzić, że ta płyta będzie wywoływała kontrowersje. Ci, którzy podchodzili do wydawnictwa z konkretnymi oczekiwaniami mogą być mocno zawiedzeni. Płycie Pink Floyd daleko bowiem do wielobarwnej konstrukcji znanej z The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here, a nawet The Division Bell. The Endless River to dzieło w całości skupione na muzycznym klimacie i tylko ostatni na albumie, piosenkowy Louder then Words wydaje się pewnym ukłonem w stronę części fanów i stacji radiowych, dzięki któremu... mogą zaprezentować cokolwiek z tej płyty. Z pozostałą siedemnastką utworów co niektórzy mogliby mieć problemy.

Jak najprościej przedstawić zawartość The Endless River? Najłatwiej przypomnieć sobie utwór otwierający The Division Bell pt. Cluster One i rozciągnąć go na kilkadziesiąt minut. Muzyka zawarta na najnowszym wydawnictwie Pink Floyd to najprościej rzec ujmując klawiszowe pejzaże i eksperymenty Wrighta ubarwione delikatnymi solówkami Gilmoura. Już od samego początku jest bardzo klimatycznie oraz nastrojowo i pozostaje tak... do samego końca.  

Pink Floyd, 2014
Trzeba przyznać, że The Endless River to muzyka wymagająca sporo czasu i skupienia, którą przy początkowych podejściach można pochopnie ocenić jako rozwlekłą i nudną, a która z każdym kolejnym przesłuchaniem wiele zyskuje. Mimo że płytę należy traktować jako całość, to kilka fragmentów albumu zasługuje na szczególne wyróżnienie. Fani Pink Floyd z pewnością zostaną oczarowani podniosłym Sum, którego otwarcie przenosi w czasie do Echoes. Wzrusza Anisina, zbudowana na przepięknej melodii, której nie powstydziłoby się żadne wcześniejsze wydawnictwo Brytyjczyków. Wciąga także grobowy nastrój The Lost Art Of Conversation Wrighta oraz Calling Gilmoura. Najczęściej przytaczanym fragmentem The Endless River będzie jednak wspominany wcześniej Louder Than Words, napisany przez lidera grupy. Utwór, choć do całości wydawnictwa pasuje średnio, to wspaniale sprawdza się jako singiel. Urody i floydowego polotu po prostu nie można mu odmówić.

Osobiście jestem usatysfakcjonowany zawartością The Endless River i cieszę się, że ta muzyka została wydana. Nie jest to rzecz jasna drugie The Dark Side of the Moon ani szczególnie rewelacyjny album, ale nikt wydawnictwa tego kalibru nie oczekiwał. Najnowsze dzieło Pink Floyd zawiera przyjemną, naprawdę klimatyczną muzykę, która wspaniale oddaje ducha Richarda Wrighta. Nie ma tu piosenek, nie ma wokali, ale nie o to muzykom chodziło. Warto przystąpić do słuchania albumu bez szczególnych oczekiwań i po prostu oddać się muzyce Gilmoura, Masona i Wrighta.

The Endless River to piękne podsumowanie i zamknięcie historii Pink Floyd.

Lista utworów:
01. Things Left Unsaid...[David Gilmour, Richard Wright] - 4:24
02. It's What We Do [Gilmour, Wright] - 6:21
03. Ebb and Flow  [Gilmour, Wright] - 1:50
04. Sum [Gilmour, Nick Mason, Wright] - 4:49
05. Skins [Gilmour, Mason, Wright] - 2:37
06. Unsung [Wright] - 1:06
07. Anisina [Gilmour] - 3:15 
08. The Lost Art of Conversation [Wright] - 1:43
09. On Noodle Street [Gilmour, Wright] - 1:42
10. Night Light [Gilmour, Wright] - 1:42
11. Allons-Y (1) [Gilmour] - 1:56
12. Autumn '68 [Wright] - 1:35
13. Allons-Y (2) [Gilmour] -1:35
14. Talkin' Hawkin' [Gilmour, Wright] - 3:25
15. Calling [Gilmour, Anthony Moore] -3:38
16. Eyes to Pearls [Gilmour] - 1:51
17. Surfacing [Gilmour] - 2:46
18. Louder than Words [Gilmour, Polly Samson] - 6:32
Utwory dodatkowe:
19. TBS9 [Gilmour, Wright] - 2:27
20. TBS14 [Gilmour, Wright] - 4:11
21. Nervana [Gilmour] - 5:39

niedziela, 9 listopada 2014

Mono zagra w Hydrozagadce

Post-rock PL i Odyssey Booking mają przyjemność zaprosić na jedyny koncert Mono w Polsce podczas jesiennej europejskiej trasy. Jako support wystąpi Helen Money.

MONO (JPN/Pelagic Records)
www.facebook.com/monoofjapan
www.monoofjapan.com

Założony w 1999 roku w Tokio kwartet przez lata ugruntował sobie pozycję w ścisłej światowej czołówce post-rocka. Grupa ma na koncie siedem albumów, z których największą sławę przyniósł im wydany w 2009 roku krążek „Hymn To The Immortal Wind”.

Jesienią w Warszawie grupa będzie promować aż dwa nowe albumy. 24 października ukażą się płyty „The Last Dawn” i „Rays Of Darkness”. Pierwsza z nich - inspirowana minimalistycznymi ścieżkami dźwiękowymi i shoegaze’m - ma jak dotychczas ujmować słuchaczy pięknymi, delikatnymi melodiami, natomiast „Rays of Darkness” ma być „najbardziej mrocznym albumem w karierze zespołu”.

Japońska grupa jest znana z niezapomnianych, chwytających za serce występów. Poprzedni raz Mono gościło w Warszawie w 2012 roku.

HELEN MONEY (USA/Profound Lore Records)
www.facebook.com/helenmoneyband
www.helenmoney.com

Helen Money to pseudonim artystyczny awangardowej wiolonczelistki Alison Chesley. Doświadczona artystka ma na koncie trzy albumy.

Nagrywany pod okiem legendarnego Steve’a Albiniego ostatni krążek - „Arriving Angels” - zebrał wiele pochlebnych recenzji. Utwory na nim zawarte przywołały skojarzenia z doomem i drone’em w wykonaniu SunnO))), noise’owym brzmieniem Sonic Youth czy minimalizmem w warstwie kompozytorskiej w stylu Mikołaja Henryka Góreckiego. W nagrywaniu albumu artystkę wsparł Jason Roeder, perkusista Neurosis.

Chesley udziela się także często gościnnie na innych albumach. Zagrała na ponad 150 płytach takich artystów jak m.in. Mono, Broken Social Scene, Russian Circles, Disturbed i Anthrax.

18.11.2014 (wtorek)
Klub Hydrozagadka (Warszawa, ul. 11 listopada 22)
Mono + Helen Money
Bilety: 45 PLN (przedsprzedaż) / 55 PLN (w dniu koncertu)
Przedsprzedaż biletów TYLKO na stronie: http://www.bilety24.pl/koncert/mono-helen-money-18-11-2014-warszawa-hydrozagadka-45815

Patroni koncertu:
Magazyn Gitarzysta - https://www.facebook.com/MagazynGitarzysta
ArtRock.pl - https://www.facebook.com/artrockpl
Limiter.com.pl - https://www.facebook.com/limitercompl
I’m Stuck Between - https://www.facebook.com/ImStuckBetween
Radio Aktywne - https://www.facebook.com/RadioaktywnePW
The Eye Of Every Storm - https://www.facebook.com/TheEyeOfEveryStorm
Shoegaze.pl - https://www.facebook.com/shoegazepl
LoudNow - https://www.facebook.com/LoudNow
Japonia-online.pl - https://www.facebook.com/JaponskaPrasowka
Wydarzenie na facebook 

sobota, 8 listopada 2014

Audycja przełożona

Z uwagi na niespodziewane prace konserwacyjne w serwerowni Radia Aktywnego najbliższa audycja za PROGiem zostaje PRZEŁOŻONA na niedzielę 16 listopada. Za zaistniałą, niezależną ode mnie sytuację, przepraszam.

W dniu dzisiejszym od 21:00 usłyszymy specjalnie ułożoną przeze mnie playlistę, złożoną z klimatycznych, jesiennych kompozycji. Na liście znalazły się wspaniałe utwory z roku 1974, a także kilka smakowitych i niespodziewanych nowości. Na pewno warto będzie posłuchać.

Do usłyszenia!

niedziela, 2 listopada 2014

Audycja nr 114 - rok 1974 (V)

Playlista:
1. Zaprogowe intro
2. Camel - Earthrise (Mirage, 1974)
3. Kayak - Trust in the Machine (Kayak II, 1974)
4. Focus - Delitae Musicae / Harem Scarem (Hamburger Concerto, 1974)
5. Focus - La Cathédral De Strasbourg (Hamburger Concerto, 1974)
6. Focus - Hamburger Concerto (Hamburger Concerto, 1974)
7. The Moody Blues - Nights in White Satin (This is the Moody Blues (disc 2), 1974)
8. Electric Light Orchestra - Can't Get It Out Of My Head (Face The Music, 1974)
9. Barclay James Harves - For No One (Live, 1974)
10. Barclay James Harves - Mockingbird (Live, 1974)
11. Refugee - Someday (Refugee, 1974)
12. Refugee - Ritt Mickley (Refugee, 1974)
13. Refugee - Credo (Refugee, 1974)

Hamburger Concerto