poniedziałek, 22 września 2014

Za PROGiem w roku 1974

Już w najbliższą niedzielę, 5 października o godzinie 21:00, odbędzie się pierwsza audycja za PROGiem, inaugurująca muzyczną podróż po roku 1974 w muzyce progresywnej!

Na słuchaczy czeka sześć miesięcy prawdziwych muzycznych emocji. Od początku października do końca marca za PROGiem analizowany będzie kolejny wyśmienity muzyczny rocznik. Rok 1974 przyniósł bowiem wiele fantastycznych albumów, które zdefiniowały rock progresywny. 

W roku 1974 światło dzienne ujrzały tak monumentalne wydawnictwa jak Relayer Yes, Baranek Genesis czy Red King Crimson. Rok 1974 to także okres, w którym można upatrywać powolnego kryzysu gatunku. Zespoły tzw. pierwszej fali nieco zwolniły (przerwy fonograficzne ELP i Yes, rozwiązanie King Crimson, problemy personalne Genesis), ustępując miejsca formacjom tzw. drugiej fali. Lata 1973-1975 to bowiem złoty okres dla Camel oraz Renaissance, które wydały w tym czasie swoje kultowe pozycje. Rok 1974 to również rewolucja na scenie niemieckiej, gdzie psychodeliczny krautrock niemal całkowicie stracił na znaczeniu, ustępując miejsce muzyce elektronicznej z Tangerine Dream i pionierskim albumem Phaedra. W stan delikatnego impasu muzyka progresywna weszła we Włoszech, gdzie ukazało się mniej wybitnych płyt niż w roku 1972 lub 1973, ale gdzie honor RPI znowu obronił PFM oraz Quella Vecchia Locanda i Biglietto Per L'Inferno. Ciekawe przemiany przechodził rynek muzyczny w USA. Pojawienie się przebojowego Kansas oraz grupy Utopia Todda Rundgrena można uznawać za małą rewolucję na scenie amerykańskiej, będącej do tej pory niemal całkowicie pod wpływem jazzu. Dodatkowo warto podkreślić wydanie w roku 1974 debiutanckiego albumu SBB (albumu koncertowego) oraz, być może najlepszego, wydawnictwa Jazz Q. W bloku wschodnim muzycznie działo się coraz lepiej.

To tylko część wydarzeń, które miały miejsce w roku 1974. Za PROGiem przybliżone zostaną właśnie te dzieje muzyki. W ramach cotygodniowych audycji słuchacze zapoznają się z muzycznym dziedzictwem rocka progresywnego, zatapiając się w muzyce największych pionierów gatunku oraz tych, o których historia niesłusznie zapomniała. Pierwsza audycja już 5 października!

Harmonogram audycji na rok 1974*:
5 października - Triumvirat i Illusions On A Double Dimple, Rick Wakeman, ELP
12 października - Peter Hammill i 'Silent Corner', King Crimson i Starless and Bible Black
19 października - Tangerine Dream i Phaedra, Hawkwind i Hall of the Mountain Grill, Nektar
26 października - Camel i Mirage, Mike Oldfield
2 listopada - Focus i Hamburger Concerto, Refugee i Refugee
9 listopada - Kansas i Kansas, Pavlov's Dog, Utopia
16 listopada - PFM i L'isola di Niente, Le Orme, Biglietto Per L'Inferno, Alusa Fallax 
23 listopada - Magma i Ẁurdah Ïtah & Köhntarkösz, Frank Zappa i Apostrophe (')
30 listopada - Renaissance i Turn Of The Cards, Strawbs i Hero And Heroine
7 grudnia - Robert Wyatt i Rock Bottom, Gong i You, Caravan, Egg
14 grudnia - Gentle Giant i The Power And The Glory, Peter Hammill i In Camera
21 grudnia -  playlista
28 grudnia - playlista
4 stycznia  - SBB i album debiutancki, Blue Effect, Jazz Q, Omega, Czesław Niemen
11 stycznia - Return to Forever, Mahavishnu Orchestra, Weather Report, Santana
18 stycznia - Supertramp i Crime of the Century, Jethro Tull, Lucifer's Friend, Rush, UFO
25 styczniaFaust, The Cosmic Jokers, Can, Popol Vuh, Yatha Sidhra
1 lutego -  King Crimson i Red
8 lutego - Quella Vecchia Locanda i Il Tempo Della Gioia, PFM, Arti E Mestieri, Area
15 lutego - Genesis i The Lamb Lies Down on Broadway
22 lutegoYes i Relayer
1 marca - Gryphon i Red Queen to Gryphon Thre 
8 marcaQueen i Queen II, Lynyrd Skynyrd, Eric Clapton
15 marca - Wyniki plebiscytu na najlepszy progresywny utwór roku 1974


Za PROGiem wspierają:
Radio Aktywne - http://radioaktywne.pl/
ArtRock.pl - http://artrock.pl/
ProgRock.org.pl - http://progrock.org.pl/
PostrockPL - https://www.facebook.com/PostrockPL
Rock Axxess - http://www.rockaxxess.com/
I'm stuck between - http://imstuckbetween.blogspot.com/
Laboratorium Muzycznych Fuzji - http://www.laboratoriummuzycznychfuzji.com/
Psychosonda - http://www.psychosonda.pl/
Progresywny Rzecznik Ludu - https://www.facebook.com/ProgresywnyRzecznikLudu
Polska Scena Vintage - https://www.facebook.com/scenavintage
InvisibleMan, Polskie Centrum Marillion - http://www.invisibleman.pl/
Muzyczne Przestrzenie - http://www.muzyczne-przestrzenie.pl/
Independent.pl - http://independent.pl/
Rockoko.pl - http://www.rockoko.pl/
Destiny Is Dead - http://destinyisdead.blogspot.com/
Muzykoterapia - https://www.facebook.com/pages/Muzykoterapia/


*Harmonogram może ulec zmianom.

środa, 17 września 2014

OldBreakout – reaktywacja zespołu

W piątek 26 września w Klubie Progresja pierwszy koncert zagra reaktywowana formacja Breakout. Józef Hajdasz, Krzysztof Dłutowski, Winicjusz Chróst, Zbigniew Wypych, Wojciech Morawski i Kazimierz Pabiasz wystąpią jako OldBreakout, prezentując niezapomniany materiał pionierów polskiego rocka i bluesa.
 
Na początku 1968 roku Franciszek Walicki zaproponował Tadeuszowi Nalepie nową nazwę dla zespołu do tej pory nazywanego Blackout. Pierwszy skład zespołu Breakout to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. 
 
W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert 21 lutego 1968 roku w klubie “Stodoła” w Warszawie a oficjalny debiut nastąpił na I edycji festiwalu muzycznego “Musicorama” w Warszawie 27 lutego 1968 roku. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała m.in. swój pierwszy przebój pt. “Gdybyś kochał, hej”. Od tego momentu zespół jest nazywany prekursorem blues-rocka, opartego na najlepszych wzorcach zachodnich. W 1969 r ukazuje się płyta pt. “Na drugim brzegi tęczy” a do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się “Blues”. 
 
To grupa Breakout przełamała stereotyp ówczesnej stylistyki muzyki gitarowej i była pomostem pomiędzy “big-bitem” i rock&rollem lat sześćdziesiątym a późniejszą muzyką rockową i blues-rockową. To grupa Breakout zaczęła flirtować z jazzem zapraszając do nagrań płytowych Włodzimierza Nahornego. 
 
Przez zespół przewinęło się wielu znakomitych muzyków, z Dariuszem Kozakiewiczem i Józefem Skrzekiem na czele . Zespół oficjalnie istniał do 1982 r, kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.

Różne bywają spotkania po latach. Wspomnień nieraz za dużo, słów za mało. Ale bywa i tak, że słowa, których aż nadto, trzeba jeszcze ubrać w muzykę. Tamtą sprzed lat czy tę zupełnie nową.
 
I to właśnie przydarzyło się grupie starych muzycznych przyjaciół. 28 września 2013 roku z inicjatywy Kazimierza Pabiasza, w Józefowie pod Warszawą, w ramach dorocznego festiwalu “Lep na bluesa” odbył się koncert z udziałem dawnych członków grupy Breakout. Na scenie pojawili się Józef Hajdasz, Krzysztof Dłutowski, Winicjusz Chróst, Zbigniew Wypych, Wojciech Morawski i Kazimierz Pabiasz. Entuzjastycznie przyjęty, naszpikowany wzruszeniami muzyków i publiczności występ stał się naturalnym impulsem do wznowienia działalności muzycznej.

Progresja Music Zone
data: 26/09/2014
godzina: 18:30 - 23:30
Cena biletu - 45zł

wtorek, 16 września 2014

Leafless Tree zagra na Muzycznych Przestrzeniach

Muzyczne Przestrzenie wracają po wakacjach! Organizatorzy zapewniają, że z jeszcze większą werwą, jeszcze większym zapałem, ambicją i pozytywnym nastawieniem przystępują do kolejnych edycji i chcą Was zaprosić na pierwszy powakacyjny koncert. Już 19 września w Lesznie zagra Leafless Tree!

Leafless Tree to zespół pochodzący z Łodzi, który w obecnym składzie działa od 2006 roku. Swój styl określa jako wypadkową dźwiękowych zainteresowań każdego z członków zespołu. Muzycznie formacja porusza się w obszarach szeroko pojętej rockowej progresji oraz wszelakich dźwiękowych eksperymentów. Muzycy przyznają, że starają się aby ich warsztat instrumentalny i umiejętności sceniczne podlegały ciągłemu rozwojowi. Zaznaczają jednak, że uważają miłość do muzyki oraz pasję z jaką ją tworzą za najważniejsze aspekty swojej twórczości.

Obecnie zespół posiada na swoim koncie debiutancki album (EP) - „The First Leaf” wydany nakładem L.T. GreenHouse Records. Aktualnie formacja pracuje nad swoim pierwszym długogrającym wydawnictwem, który jest już w dużej części gotowy lecz data premiery nadal nie jest znana.

Próbka muzyki Leafless Tree: https://www.youtube.com/watch?v=ye3bCDSNMhY 

Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00 w Fabryce Dźwięków (róg ulic Tylna i Boczna) w Lesznie. Wstęp to tylko 10 zł. 

Muzyczne Przestrzenie to cykl koncertów i wydarzeń muzycznych, których pomysłodawcami są miłośnicy i propagatorzy ciekawej, oryginalnej i wartej poznania muzyki. Polub nas na Facebooku: www.facebook.com/MuzycznePrzestrzenie i odwiedź naszą stronę: www.muzyczne-przestrzenie.pl

piątek, 12 września 2014

Trzecia edycja Kalisz Ambient Festiwal

Kalisz Ambient Festiwal to pierwsza tego typu impreza w Kaliszu, mająca na celu promocję szeroko pojętej sceny elektro-ambient. Festiwal jest doskonałą okazją dla projektów muzycznych z południowej Wielkopolski do zaprezentowania się u boku znanych twórców sceny ambient i elektro z kraju i zagranicy.
 
Na tegorocznej edycji festiwalu wystąpią: 
 - legenda polskiej sceny alternatywnej Karpaty Magiczne;
- projekt Tańce Snu, w skład którego wchodzą: ceniona na scenie międzynarodowej wokalistka, pianistka i kompozytorka muzyki awangardowej India Czajkowska i Sebastian Madejski, na co dzień lider warszawskiego zespołu Beltaine Improved, multiinstrumentalista i człowiek o niespotykanej skali głosu;
 - czołowy projekt sceny industrial-ambient Synapsis;
- [haven] - elektroniczny projekt z Poznania, który wydał genialną płytę „Plastik” (2009) dla prestiżowej amerykańskiej wytwórni Tympanik Audio; 
- Accomplice Affair - kaliski projekt ambientowy, autor, według fachowej prasy muzycznej, najbardziej mrocznego albumu 2013 roku "The Zone of Silence", wydanego dzięki Zoharum Records;
- Canis Arboris - projekt stworzony przez lidera gdyńskiej grupy Dogs in Trees, muzycznie obracającego się w klimatach ambientowych ze sporą domieszką muzyki etnicznej. W Kaliszu zaprezentuje muzykę z jego debiutanckiej płyty "Elsewhen" (2013).
 
Dodatkowym smaczkiem tegorocznej edycji Kalisz Ambient Festiwal będzie pokaz instrumentów muzycznych autorstwa Marka Styczyńskiego (Karpaty Magiczne) zatytułowany: Najstarsze i najnowsze instrumenty muzyczne od paleolitu do XX wieku. 
 
Początek imprezy: godzina 19.30 w klubie studenckim „Pod Muzami” 25 października 2014 r. Wstęp 15 PLN.